You're currently on the Archived AMT website. Please click through to the new site.
   

Australian Informatics Competition 2012

Posted Friday 24 May 2012

This year's Australian Informatics Competition was held on Thursday 10 May. This is a multichoice and short answer competition, which does not use computer programming but can identify aptitude for it.

Each student was given 6 multi-choice questions and 9 questions whose solutions are integers bewteen 0 and 999 for optical reading and computer marking.

The following are the high distinctions.

NAME SCHOOL
T
Year 7
CHEAH Matthew Penleigh & Essendon Grammar School VIC 36
GIANNI Patrick The University High School VIC 32
NGUYEN-KIM Michael Canberra Grammar School ACT 32
BARMAN Atul James Ruse Agricultural High School NSW 30
POTTER Lachlan The University High School VIC 30
HUNT Aidan Chatswood High School NSW 29
VITIELLO Michael Penleigh & Essendon Grammar School VIC 28
TERRY Oliver Christ Church Grammar School WA 27
CHEN Arie Penleigh & Essendon Grammar School VIC 26
IVES James Buckley Park College VIC 26
MANNES Ryan Coleambally Central School NSW 26
SPILLER Josh Oxford Falls Grammar School NSW 26
NG Ying Sandra Raffles Girls' School (Secondary) SIN 25
KAW Gatlee Buckley Park College VIC 25
LUO Louisa The University High School VIC 25
MCNABB Declan Red Cliffs Secondary College VIC 25
ZHANG Alexander North Sydney Boys High School NSW 25
Year 8
GAMMON Andrew Scotch College VIC 36
HE Devin Christ Church Grammar School WA 36
JOHNSTON Mitchell Oxford Falls Grammar School NSW 36
PIZZINO Nicholas Christ Church Grammar School WA 36
LOO Wen Bin Glen Dunman High School SIN 34
HO Zong Han School Of Science And Technology SIN 34
BARBER Alexander Scotch College VIC 34
POON Jia Qi School Of Science And Technology SIN 32
MARLOW Connor Duncraig Senior High School WA 32
ANG Wen Feng Dunman High School SIN 31
FENG Jiahai Raffles Institution SIN 31
WONG Kai-En Matthew St. Joseph's Institution SIN 31
GA Henri Logan Park High School NZ 31
LIM Sheng Yang Isaac School Of Science And Technology SIN 30
KIM Haeyoung Raffles Girls' School (Secondary) SIN 30
DOAK Jackson Armidale High School NSW 30
LI Leo Christ Church Grammar School WA 30
LIN Krystal Hamilton Girls' High School NZ 30
NGUYEN Nicole Penleigh & Essendon Grammar School VIC 30
ONG Chau Siong Owen School Of Science And Technology SIN 29
COLE Isobel Presbyterian Ladies' College WA 29
KEDAR Michael Rose Bay Secondary College NSW 29
SAMPSON Emma Presbyterian Ladies' College VIC 29
SHAW John Canberra Grammar School ACT 29
LIM Yong Xiang Justin School Of Science And Technology SIN 28
GLANVILLE Mark Canberra Grammar School ACT 28
JANSSEN Alana Epsom Girls Grammar School NZ 28
PATERNOSTER Zac Indooroopilly State High School QLD 28
WU Jason North Sydney Boys High School NSW 28
Year 9
LEE Eugene Raffles Institution SIN 36
FOO Jyong Kiat Reuben Raffles Institution SIN 36
NEE Jonathan Raffles Institution SIN 36
NGO Hee Guan Jeremy Raffles Institution SIN 36
BROWN Lillian Penleigh & Essendon Grammar School VIC 36
CAO Kimberley Penleigh & Essendon Grammar School VIC 36
FIELDING Brett Wesley College WA 36
SONG Yang James Ruse Agricultural High School NSW 36
THOMAS Caelan Lincoln High School NZ 36
WU Guan Qun Raffles Institution SIN 34
NG Yi Yan Dunman High School SIN 34
CHAN Lachlan Scotch College VIC 34
CHOY Borison North Sydney Boys High School NSW 34
MORRISON Jesse Guildford Grammar School WA 34
BUTCHER Alastair All Saints Anglican Middle School QLD 33
DE ARAUJO Antony North Sydney Boys High School NSW 33
FUNG Sarah The University High School VIC 33
HELLIG-SMITH Daniel Emanuel School NSW 33
STERGIO Damien Chatswood High School NSW 33
Year 10
QIN Yi Dunman High School SIN 36
SUN Yisi Dunman High School SIN 36
CHIU Daaron James Ruse Agricultural High School NSW 36
CHURCH Anna Tintern Schools VIC 36
HONG Joy Epsom Girls Grammar School NZ 36
KEESING Aaron Elim Christian College NZ 36
MULHOLLAND-PATTERSON Seamus All Saints' College WA 36
PARK Eric Epping Boys High School NSW 36
ROSS Andrew Smith's Hill High School NSW 36
Year 11
SWAN Simon Christ Church Grammar School WA 36
GRUEN Angus Narrabundah College ACT 33
SOH Cher Wei Matthew Raffles Institution (Junior College) SIN 31
KENNY Jaiden Home Education Network VIC 31
IRWANTO Christabella Raffles Institution (Junior College) SIN 30
DYER Haydn Indooroopilly State High School QLD 30
LO Sophie Epsom Girls Grammar School NZ 30
LUI Alexander Chatswood High School NSW 30
Year 12
WU Yujin Sydney Boys High School NSW 33
MEIRING Patrick Queensland Academy For Science, Mathematics & Technology QLD 31
RAMPONO Brody Christ Church Grammar School WA 31
ZHUO Kevin North Sydney Boys High School NSW 31