You're currently on the Archived AMT website. Please click through to the new site.
   

Australian Informatics Competition 2013

Posted Friday 28 May 2013

This year's Australian Informatics Competition was held on Thursday 9 May. This is a multichoice and short answer competition, which does not use computer programming but can identify aptitude for it.

Each student was given 6 multi-choice questions and 9 questions whose solutions are integers bewteen 0 and 999 for optical reading and computer marking.

The following are the high distinctions.

NAME SCHOOL
T
Year 7
HU William Christ Church Grammar School WA 36
MILLER Patrick Campbell High School ACT 36
LI CHAK CHEUNG ANDY St. Paul's College HK 34
WONG YAT G.T. (Ellen Yeung) College HK 34
BHARADWAJ Anand Trinity Grammar School VIC 34
JEGANATHAN Amitabh Christ Church Grammar School WA 34
SHER Joshua Moriah College NSW 34
ZHOU Kevin North Sydney Boys High School NSW 34
LEONG SIN YUEN LYNNETTE School Of Science And Technology SNG 33
CHEN Angela Chatswood High School NSW 32
CHOY Hayes James Ruse Agricultural High School NSW 32
DONALD Antonio Lyneham High School ACT 32
MANSELL Verity The University High School VIC 32
MARKAKIS Demi St Catherine's School VIC 32
MOON Eric North Sydney Boys High School NSW 32
ROBINSON Behlana The Geelong College Preparatory School VIC 32
SIU Lachlan North Sydney Boys High School NSW 32
VIDYASAGAR Ramesh The University High School VIC 32
Year 9
LIAW XIAO TAO School Of Science And Technology SNG 36
YE JEFF YORK G.T. (Ellen Yeung) College HK 36
BUCKLAND Edward The University High School VIC 36
CHEAH Matthew Penleigh & Essendon Grammar School VIC 36
GUO JINGXUE Dunman High School SNG 34
ARYA, RAHUL King George V School HK 34
WILLIAM MING School Of Science And Technology SNG 34
WONG YUK G.T. (Ellen Yeung) College HK 34
BROWN William Penleigh & Essendon Grammar School VIC 34
PETERS Bo Red Cliffs Secondary College VIC 34
SAMUEL NG School Of Science And Technology SNG 32
KOH GUO FENG School Of Science And Technology SNG 32
DEY Bobby James Ruse Agricultural High School NSW 32
GABBEDY Hamish Canberra Grammar School ACT 32
GIANNI Patrick The University High School VIC 32
HARTONO Joseph Macarthur Anglican School NSW 32
HUANG Richard The University High School VIC 32
HUDSON Jeremy Shepparton Christian College VIC 32
LAWRANCE Andrew Christ Church Grammar School WA 32
LONGDEN Joseph John Curtin College Of The Arts WA 32
POTTER Lachlan The University High School VIC 32
PRICE Hannah Taroona High School TAS 32
VANE Ethan Indooroopilly State High School QLD 32
VITIELLO Michael Penleigh & Essendon Grammar School VIC 32
WHITTAKERS William The Geelong College Preparatory School VIC 32
WRIGHT Keaton Christ Church Grammar School WA 32
YEUNG Leon Penleigh & Essendon Grammar School VIC 32
Year 9
LE TRAN KIEN National Junior College SNG 33
XU HONGTING Dunman High School SNG 33
JOBANPUTRA Shrenik Willetton Senior High School WA 33
RANJIT-RAJAH Kiran Willetton Senior High School WA 33
EVERETT Jonathan Whakatane High School NZ 32
NG Patrick Mt Waverley Secondary College VIC 32
GLEN LOO WEN BIN Dunman High School SNG 31
GAMMON Andrew Scotch College VIC 31
HUANG Willkie Sefton High School NSW 31
LEVY Ben Emanuel School NSW 31
ZHU Justin North Sydney Boys High School NSW 31
XUE CHENYANG Dunman High School SNG 30
HE Devin Christ Church Grammar School WA 30
WANG Allen Elim Christian College NZ 30
ABDULNOUR Jacob Penleigh & Essendon Grammar School VIC 29
BARBER Alexander Scotch College VIC 29
HYNAM Cassius Guildford Grammar School WA 29
LEE Clifford Wesley College WA 29
MILLS Nathan Elim Christian College NZ 29
REED Nathan The Knox School VIC 29
TEGEL James Macarthur Anglican School NSW 29
Year 10
YE YUNHAO Dunman High School SNG 36
O'NEILL Vinnie The University High School VIC 36
PHAM Terry Christ Church Grammar School WA 36
SAHA Snigdha Epsom Girls Grammar School NZ 36
SONG Yang James Ruse Agricultural High School NSW 36
BYCHKOV Alexey Chatswood High School NSW 34
LUO Jason North Sydney Boys High School NSW 34
UDAIYAPPAN Ramanathan North Sydney Boys High School NSW 34
WONG Jeffrey Willetton Senior High School WA 34
CHU JINCONG Dunman High School SNG 33
CHAN HIU LOK FELIX The Chinese Foundation Secondary School HK 33
CHOW CHUN HIN King's College HK 33
MAH Leonard Sydney Boys High School NSW 33
PETERS Jol Red Cliffs Secondary College VIC 33
THOMAS Caelan Lincoln High School NZ 33
BROUGH Joseph Christ Church Grammar School WA 32
LAI Ian Sydney Boys High School NSW 32
SANDERS Rick Mount Aspiring College NZ 32
WANG Tiger Penleigh & Essendon Grammar School VIC 32
WIJAYASINGHE Chenuka Penleigh & Essendon Grammar School VIC 32
Year 11
ZHANG XINYI National Junior College SNG 36
LAU CHI YUNG Wah Yan College Hong Kong HK 36
CORNISH Alexander North Sydney Boys High School NSW 36
DIMEGLIO Matthew Caringbah High School NSW 36
LO KWUN YU King's College HK 34
HUXFORD Peter Newlands College NZ 34
JONES Callan Haileybury VIC 34
WARING Jens Sydney Boys High School NSW 34
WRIGHT Brendon Christ Church Grammar School WA 34
PAN SONG Dunman High School SNG 33
CHIN Khin Sheng The University High School VIC 33
ONG Alex Haileybury VIC 33
ROSS Andrew Smith's Hill High School NSW 33
Year 12
HUANG Tim North Sydney Boys High School NSW 36
FINN Max Mountain Creek State High School QLD 34
WANG David Christ Church Grammar School WA 34
POVAH Jack Perth Modern School WA 33