You're currently on the Archived AMT website. Please click through to the new site.
   

Australian Informatics Olympiad (AIO)

Awards List

The 2013 AIO was held on 5 September.

The AIO is a programming open event used as the major basis of selection of students to attend a selection school for training and selecting a team to represent Australia at the International Olympiad in Informatics.

The AIO is held in Australian secondary schools in the first week of September each year. An invitation brochure is posted to schools which have participated in the AIC and others upon request. A request for a brochure or in fact any enquiry can be made by pressing here.

Intermediate

Award Student School Year
GOLD Choong Yin Howe NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
GOLD Yu Chen Lim NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
GOLD Surya Mathialagan NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
GOLD Wen Yuen Pang Raffles Institution, Singapore 8
GOLD Yu-Xuan Sean Pek NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
GOLD Seyoon Ragavan Knox Grammar School, New South Wales 9
GOLD Jaren Sta Maria NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
GOLD Quan Yuan NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
GOLD Daniel Yu Hian Low NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
GOLD Jacob Teo NUS High School Of Math & Science, Singapore 7
GOLD Siqi Qiu NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
GOLD Chenyang Xue Dunman High School, Singapore 9
SILVER Dylan Shan Hong Toh NUS High School Of Math & Science, Singapore 7
SILVER Nicholas Toh NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
SILVER Shashvat Shukla NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
SILVER Daniel Choi James Ruse Agricultural High School, New South Wales 8
SILVER Ryan Jing Rong Chew NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
SILVER Ian Yew Chuang Yong NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
SILVER Keeley Hoek Burgmann Anglican Senior School, Australian Capital Territory 10
SILVER Brandon Foong NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
SILVER Cheng Pei Liu National Junior College, Singapore 10
SILVER Declan McDonnell Normanhurst Boys High School, New South Wales 9
SILVER Winston Gu James Ruse Agricultural High School, New South Wales 9
SILVER Sahan Fernando North Sydney Boys High School, New South Wales 10
SILVER Guangxuan Zhang Raffles Institution, Singapore 8
SILVER Samuel Thompson Christ Church Grammar School, Western Australia 10
SILVER Alexander Barber Scotch College, Victoria 9
SILVER Devin He Christ Church Grammar School, Western Australia 9
SILVER Kevin Ni Sydney Boys High School, New South Wales 10
SILVER Miao He National Junior College, Singapore 10
SILVER Oscar Parker North Sydney Boys High School, New South Wales 10
SILVER Hashir Zahir NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
SILVER Nathan Lee Sydney Technical High School, New South Wales 10
SILVER Uriel Hong Jie Tan NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
SILVER Likai Tan Raffles Institution, Singapore 8
SILVER Peter Thomas Scotch College, Victoria 10
BRONZE Eli Mana Moriah College, New South Wales 10
BRONZE Atul Barman James Ruse Agricultural High School, New South Wales 8
BRONZE Jin Ming Koh NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
BRONZE Gregory Omelaenko North Sydney Boys High School, New South Wales 10
BRONZE Rick Sanders Mount Aspiring College, New Zealand 10
BRONZE Jeffrey Wong Willetton Senior High School, Western Australia 10
BRONZE Wei Liang Tan NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
BRONZE Yu Siang Leong NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
BRONZE Joseph Brough Christ Church Grammar School, Western Australia 10
BRONZE Weiqi Victor Huang NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
BRONZE James Bartlett Brisbane Grammar School, Queensland 10
BRONZE William Chow Sydney Boys High School, New South Wales 10
BRONZE Sonia Esaki Kanthimathi
Nainar Arumuga
NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
BRONZE Nicholas O'Callaghan Christ Church Grammar School, Western Australia 10
BRONZE Andrew Gammon Scotch College, Victoria 9
BRONZE Wen Bin Leow NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
BRONZE Caiden Morjanoff North Sydney Boys High School, New South Wales 7
BRONZE Jun Hong Tan NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
BRONZE Christopher Fowler Christ Church Grammar School, Western Australia 10
BRONZE Matthew Goh St Peter's College Senior School, South Australia 10
BRONZE Delvin Goh NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
BRONZE Amitoze Singh Baulkham Hills High School, New South Wales 10
BRONZE Sai Suman Mirthipati Raffles Institution, Singapore 9
BRONZE Thomas Waring Christ Church Grammar School, Western Australia 9
BRONZE Adley Phu Sydney Technical High School, New South Wales 10
BRONZE Sahad Zahir NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
BRONZE Timothy Masters All Saints' College, Western Australia 10
BRONZE Marion Pang NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
BRONZE Nathan Reed The Knox School, Victoria 9
BRONZE Sasha Goldenberg The King David School, Victoria 10
BRONZE Girish Kumar NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
BRONZE Filip Reierson Avondale School, New South Wales 9
BRONZE Matthew Cheah Penleigh & Essendon Grammar School, Victoria 8
BRONZE Raycole Dai Sydney Boys High School, New South Wales 10
BRONZE Jack McKinney St Peter's College Senior School, South Australia 9
BRONZE Clement Chiu The King's School, New South Wales 9
BRONZE Alexander Gunning Glen Waverley Secondary College, Victoria 10
BRONZE Dallas McNeil St Peter's College Senior School, South Australia 9
BRONZE HD Tang The King's School, New South Wales 10

Senior

Award Student School Year
GOLD Michael Chen Scotch College, Victoria 10
GOLD Daaron Chiu James Ruse Agricultural High School, New South Wales 11
GOLD Oliver Fisher Normanhurst Boys High School, New South Wales 11
GOLD Ishraq Huda James Ruse Agricultural High School, New South Wales 10
GOLD Ray Li James Ruse Agricultural High School, New South Wales 11
GOLD James Payor The King's School, New South Wales 12
GOLD Francis Wang NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
GOLD Jeck Lim NUS High School Of Math & Science, Singapore 12
SILVER Adrian Goldwaser Melbourne High School, Victoria 11
SILVER Joshua Lau James Ruse Agricultural High School, New South Wales 12
SILVER Yi Min Lee NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
SILVER Austin Tankiang North Sydney Boys High School, New South Wales 11
SILVER Muhammad Irham Rasyidi Bin Zainal NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
SILVER Nicholas Laver Hunter Christian School, New South Wales 12
SILVER Daniel Phillips Normanhurst Boys High School, New South Wales 11
SILVER Jerry Mao Caulfield Grammar School Wheelers Hill, Victoria 7
SILVER Pei Fang Dee NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
SILVER Kevin Tran St Peter's College Senior School, South Australia 12
SILVER Matthew Stark Chatswood High School, New South Wales 11
SILVER Kai Song Dunman High School, Singapore 11
SILVER Ngoc Linh Ta Auckland International College, New Zealand 11
SILVER Guanqun Wu Raffles Institution, Singapore 10
SILVER Song Pan Dunman High School, Singapore 11
SILVER Shao Wei Chong NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
BRONZE Anlong Chua NUS High School Of Math & Science, Singapore 12
BRONZE Jun Hao Bryan Ong Dunman High School, Singapore 11
BRONZE Samuel Walladge Open Access College, South Australia 12
BRONZE Yiheng Yao Raffles Institution, Singapore 10
BRONZE Leon Shen Brisbane State High School, Queensland 11
BRONZE Allen Gu Brisbane Grammar School, Queensland 11
BRONZE Alastair Barnett Canberra Grammar School, Australian Capital Territory 11
BRONZE Shiyang Yu NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
BRONZE Donny Yang North Sydney Boys High School, New South Wales 11
BRONZE Adele Jackson Mlc School, Burwood, New South Wales 11
BRONZE Andrew Ross Smith's Hill High School, New South Wales 11
BRONZE Chang Yoon Lee NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
BRONZE Michelle A. Anthony NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
BRONZE Hong Yao Alvin Yan Dunman High School, Singapore 11
BRONZE Zhi Yuan Ang NUS High School Of Math & Science, Singapore 12
BRONZE Ian Yeo NUS High School Of Math & Science, Singapore 12
BRONZE Dominic Dall'Osto Brisbane Grammar School, Queensland 12
BRONZE Joshua Pratt Smith's Hill High School, New South Wales 12
BRONZE Justin Huang Normanhurst Boys High School, New South Wales 11