You're currently on the Archived AMT website. Please click through to the new site.
   

[AMC Trade Mark]

The 2003 AMC was held on Tuesday 29 July.

The following are this year's medallists.

Those from Australia and New Zealand were presented at a special function in Parliament House, Sydney, on Thursday 06 November, by the Deputy Premier and Minister for Education of New South Wales, the Hon Dr Andrew Refshauge, representing NSW Premier, the Hon Bob Carr.

Philippine medals were presented at the Department of Science and Technology suites in Manila on Thursday 23 October.

Singapore Medals were presented at a function at the Mandarin Hotel, Singapore, on Monday 27 October. The Guest of Honour and Presenter was the Australian High Commissioner to Singapore, the Hon Gary Quinlan.

Malaysian medals were presented in Malaysia at school assemblies by Professor Taylor on 29 (Chong Hwa) and 30 (SMJK Kwang Hua, Klang) October.

Taiwan medals were presented to Taipei students by Professor Taylor on 20 February 2004, with the Kaohsiung medal presented on 21 February. The 2 Hong Kong medals were presented at a school assembly on 23 February.

 

AMC Medallists from the Junior, Intermediate & Senior Divisions
Junior
CARTER Genevieve St Hilda's Anglican School for Girls WA
Year 8
CHIANG Jeffrey Brisbane State High School QLD
Year 8
CHOW Siu Sing Pui Ching Middle School HK
Year 8
DASKALOV Aleksandar* Sofia Schools BUL
Year 7
EIFFE Patrick Blackfriars Priory School SA
Year 8
GILL Alistair Dunman High School SIN
Year 8
HA Derrick Haileybury College VIC
Year 8
HO Wei Te Yiang Ming JHS Kaohsiung City TAI
Year 7
LEE Daryl Grace Christian High School PHI
Year 8
LEE Edward St Ignatius College SA
Year 8
LEEDHAM Ross Scotch Oakburn College TAS
Year 8
LIU Hsin Yu Dwunhwa JHS, Taipei City TAI
Year 7
MAY Andrew Canberra Grammar School ACT
Year 8
McINNES Angus De La Salle College VIC
Year 8
MOLONEY Daniel Indooroopilly State High School QLD
Year 8
PHO James St Michael's Grammar School VIC
Year 8
QUAH Wan Fen Raffles Girls Secondary School SIN
Year 8
RICHARDS Tristan Frederick Irwin Anglican School WA
Year 8
SUGIONO Victor Normanhurst Boys High School NSW
Year 8
TAN Juanhe Raffles Institution SIN
Year 7
TWIGGS Joshua James Ruse Agricultural High School NSW
Year 8
TZENEVA Tzvetelina Sofia Schools BUL
Year 8
WAN Melvin Chinese High School SIN
Year 7
WILLIAMS Evan Riccarton High School NZ
Year 8
Intermediate
BATILLER Jose Philippines Science High School PHI
Year 10
CHONG Yue Anglican High School SIN
Year 9
CHOW Sam Scotch College VIC
Year 10
CROWHURST Mark Pembroke School SA
Year 10
DONOVAN Sean Tempe High Languages School NSW
Year 9
FERGUSSON Tommy Mt Albert Grammar School NZ
Year 9
FONG Hau Chun Pui Ching Middle School HK
Year 10
FOONG Zhe SMJK Kwang Hua, Klang MAL
Year 10
KANG Eric St Bede's College NZ
Year 10
KENNY Paul Macquarie Fields High School NSW
Year 10
KOLEV Svetoslav English Language School, Rousse BUL
Year 10
MUIRHEAD Stephen Scotch College VIC
Year 10
NG Kah Chong Hwa Independent High School MAL
Year 10
NG Matthew Scotch College VIC
Year 9
SHIH Pi Hsun Dwunhwa JHS, Taipei City TAI
Year 9
TIAN Longtao Raffles Institution SIN
Year 9
WANG Ye James Ruse Agricultural High School NSW
Year 9
WU Bei North Sydney Boys High School NSW
Year 10
YAN Harry James Ruse Agricultural High School NSW
Year 9
Senior
DENG Haidong Hwa Chong Junior College SIN
Year 12
GUO Ivan* Sydney Boys High School NSW
Year 11
HARDING Ben Newington College NSW
Year 12
KUGANATHAN Gajananan Spinifex State College, Mt Isa QLD
Year 12
LAI Jensen Billanook College VIC
Year 12
LAN Jiaming Hwa Chong Junior College SIN
Year 11
LI Ge Prince Alfred College SA
Year 11
LI Zhuoru Victoria Junior College SIN
Year 11
MERRIMAN Stephen Massey High School NZ
Year 12
NADASI Daniel Cranbrook School NSW
Year 11
QIN Charles Sydney Boys High School NSW
Year 12
RAMCHEN Bobbi Melbourne Girls Grammar School VIC
Year 12
SUN Yibo Trinity Grammar School VIC
Year 12
TRUONG Huu-Minh-Duc Collingwood College VIC
Year 11
Sean Lip Zhao Wen Hwa Chong Junior College SIN
Year 12
* denotes perfect score: BH Neumann certificate