You're currently on the Archived AMT website. Please click through to the new site.
   

[AMC Trade Mark]

The 2012 AMC

First posting Friday 31 August 2012. Last posting Friday 09 November 2012.

The 2012 AMC, the 35th AMC, was held on Thursday 02 August. Medals are announced below.

The Australian medals were presented by the Hon Marilyn Warren AC, Lieutenant-Governor of Victoria, at Government House, Melbourne, on Friday 09 November 2012.

[AMC Medallists Melbourne]

Students are shown as a group with the Lieutenant-Governor.

Philippines

Philippine medals were presented at the Bayview Hotel in Manila on Wednesday 17 October 2012.

[AMC Medallists Philippines]

From left Dr Elena Ruiz, Under-Secretary of Education, Ruby R Cristobal, Science Education Institute, Department of Science and Technology, Farrell Wu, Professor Peter Taylor, AMT, Brandon Ong, Hon Nick McCaffrey, Deputy Head of Mission of the Australian Embassy, John Chuatak.

Hong Kong

Hong Kong medals were presented in the Senate Room of the Hong Kong Polytechnic University on Saturday 20 October 2012.

[AMC Medallists HK]

From left Yu Hoi Wai, Cheung Ka Wai, Professor Taylor, Mr Paul Tighe (Australian Consul General in Hong Kong), Tang Dik Man Damian and Wan Tsz Wing.

Indonesia

Indonesia medals were presented at Klub Kelapa Gading, Jakarta on Monday 22 October 2012, in a function organised by the Mathematics Education Clinic (MEC).

[AMC Medallists Jakarta]

From left Mr Ridwan Saputra (MEC), Bivan Alzacky Harmanto, Francisca Susan Gozali, Professor Taylor, Agasha Kareef Ratam, Timothy Jacob Wahyudi, and Mr JJ Herjaya (MEC).

Susan won a Bronze medal in this year's IMO and it is her third AMC medal. Bivan won an Honourable Mention at this year's IMO. Henry Jayakusuma was absent, but this is his second AMC medal.

Singapore

Singapore medals were presented at the Novotel Hotel, Singapore on Wednesday 24 October 2012, by Australia's Consul General, Mr Lyall Crawford.

[AMC Medallists Singapore]

From left Professor Taylor, Wang Weiduo, Yang Gan, Gao Yuan, Bernard Teo Zhi Yi, Eugene Lee, Jonathan Ang Yun Hao, Lim Jeck and Mr Crawford.

Lim Jeck was the only perfect scorer in this year's International Mathematical Olympiad, while Bernard Teo Zhi Yi was one of only two perfect scorers in this year's AMC.

Malaysia

Malaysia medals were presented at New Era College, Kajang, on Sunday 28 October 2012.

[AMC Medallists KL]

From left Malaysian National Director Dr Lim Chong Keang, How Si Wei, Khong Yi Kye, Theam Wing Chun, Professor Taylor.

For Yi Kye it was his fourth medal in four attempts. For Si Wei it was his third medal. He has also won a Silver and two Bronze IMO Medals.

New Zealand

New Zealand medals were presented at Parliament House, Wellington, on Thursday 01 November 2012 by Minister of Education, Hon Hekia Parata.

[AMC Medallists NZ]

From left Professor Taylor, Xiao Zuopeng, Edward Chen, Minister Parata, George Han, Christian Lee.

AMC Medallists from the Junior, Intermediate & Senior Divisions
NAME SCHOOL
YR
Junior
ATANASOV Daniel Sofia Schools BUL 8
CHANG Yun-Han New Taipei Municipal Jiangcui Junior High School TAI 7
CHEAH Matthew Penleigh and Essendon Grammar School VIC 7
CHEN Edward Te Aho o Te Kura Pounamu NZ 8
CHENG Alan Perth Modern School WA 8
CHEUNG Chin Ho Queen Elizabeth School HK 8
CIERESZKO Hugh Brisbane Boys College QLD 8
HALE Alexander Kingston High School TAS 8
HEPPENSTALL Zak Portland Secondary College VIC 8
HSU Yu-Ming Kaohsiung Municipal Wu-Fu Junior High School TAI 7
KWOK Chi Yan St Paul's Co-Educational College HK 7
LEE Christian Scots College NZ 8
LI Leo Christ Church Grammar School WA 8
LIN Tina James Ruse Agricultural High School NSW 8
ONG Andrew Brandon L Chiang Kai Shek College PHI 8
ORSMOND Andreas Sydney Grammar School NSW 8
PIZZINO Nicholas Christ Church Grammar School WA 8
RATAM Agasha Kareef SMP Islam Al Izhar IDN 8
SCHWERKOLT Zoe Fintona Girls' School VIC 8
SMITH Luke Glenunga International High School SA 8
THEAM Wing Chun SMJK Sin Min MAL 8
WAHYUDI Timothy Jacob SMP Dian Harapan IDN 7
WAN Tsz-Wing King's College HK 7
WANG Weiduo Raffles Institution SIN 8
WU Farrell Eldrian S* MGC New Life Christian Academy PHI 7
YANG Gan Raffles Institution SIN 8
YANG Simon James Ruse Agricultural High School NSW 8
ZHANG Jack Lyneham High School ACT 8
Intermediate
CHERRYH Michael Gold Creek School ACT 9
CHEUNG Ka Wai Munsang College (Hong Kong Island) HK 10
CHUATAK John Thomas Y St. Stephen's High School PHI 9
GAO Yuan Anglo-Chinese School (Independent) SIN 9
GOZALI Francisca Susan SMAK 1 Penabur IDN 10
GUNNING Alexander Glen Waverley Secondary College VIC 9
GUO Vanessa Macleans College NZ 10
HAN George Westlake Boys High School NZ 9
HAN Sang Jun Cheongshim International Academy KOR 10
HUANG Tai-Jung Changhua County Ching-Cheng High School TAI 9
JAYAKUSUMA Henry SMP PL Domenico Savio IDN 9
KHONG Yi Kye SMJK Sin Min MAL 10
KWAN Eugene North Sydney Boys High School NSW 10
LEE Eugene Raffles Institution SIN 9
PIRINDEV Gregorian Sofia Schools BUL 9
RAGAVAN Seyoon Knox Grammar School NSW 9
ROGACHEV Emiliyan Sofia Schools BUL 9
SAVETTAMARN Pachara Patumwan Demonstration School THA 9
SHU Mel Melbourne Grammar School VIC 10
TANG Dik Man Damian La Salle College HK 9
TEH Zhao Yang Anzon SMJK Chung Ling Butterworth MAL 10
TENEV Alexander Sofia Schools BUL 9
TEO Zhi Yi Bernard* Hwa Chong Institution SIN 10
WIJERATHNA Praveen James Ruse Agricultural High School NSW 10
XIAO Zuopeng Auckland International College NZ 10
YIP Jeremy Trinity Grammar School VIC 9
YOO Henry Perth Modern School WA 9
YTURZAETA Justin Edric Jubilee Christian Academy PHI 10
YU Hoi Wai La Salle College HK 9
Senior
ANG Yun Hao Jonathan NUS High School of Mathematics and Science SIN 11
CHAPMAN Kaimyn All Saints Anglican Senior School QLD 12
DU Yanwen Shanghai Gold Apple Bilingual School WACE CHN 12
HARMANTO Bivan Alzacky SMA LABSCHOOL Jakarta IDN 11
HO Hsing-Yieh Taipei Municipal Jianguo High School TAI 12
HOW Si Wei SMK USJ 12 MAL 11
KHOU Victor James Ruse Agricultural High School NSW 12
LEE Jae Seong Chungbuk Science High School KOR 11
LIM Jeck NUS High School of Mathematics and Science SIN 11
PITIMANAAREE Paween Patumwan Demonstration School THA 11
PITIMANAAREE Nipun Patumwan Demonstration School THA 12
XIU Changyu NBSC Freshwater Campus NSW 12
XU Yanning St Peter's College SA 12
YOU Yu-Hao New Taipei Municipal Shu-Lin High School TAI 12

* denotes perfect score: Peter O'Halloran certificate

Primary School Perfect Scores: Peter O'Halloran Certificates
NAME SCHOOL
YR
Middle Primary
No perfect scores
Upper Primary
No perfect scores