You're currently on the Archived AMT website. Please click through to the new site.
   

Results of AMOC Contests 2008

Posted Tuesday 16 September 2008

Senior Contest Highest Scores

There were 78 contestants, participating at the invitation of AMOC State Directors. There was one perfect score. Students with Distinction or higher (for being in the top 25% of entries) are:

NAME SCHOOL
YR
T
$100 Prize
ELVEY PRICE Andrew Brunswick Secondary College
VIC
11
35
$50 Prize
WONG Sampson James Ruse Agricutural High School
NSW
10
24
CHONG Aaron Doncaster Secondary College
VIC
10
22
MA Dana Melbourne Girls` Grammar School
VIC
11
22
SUBRAMANYAM Shiva James Ruse Agricutural High School
NSW
11
22
High Distinction
KHOO Thomas St Peter's College
SA
10
21
KONG Jason Christ Church Grammar School
WA
11
21
LIANG Alfred Trinity Grammar School
VIC
10
21
WANG Zejun Doncaster Secondary College
VIC
11
21
Distinction
LAW Stacey James Ruse Agricultural High School
NSW
10
20
LI Adrian Scotch College 
VIC
11
20
LEI Yitao All Saints Anglican Senior School
QLD
10
19
DE SILVA Raveen James Ruse Agricultural High School
NSW
10
18
LAM Kevin Sydney Technical High School
NSW
10
16
LI Joule Juan St Peter's College
SA
11
16
RYBA Christopher The Hutchins School
TAS
10
16
TIAN David James Ruse Agricultural High School
NSW
11
16

AIMO Highest Scores 2008

This year there were 711 entries, the highest in recent years and there were seven perfect scores. Leading scores (down to High Distinctions) are listed below:

NAME SCHOOL
YR
T
$100 Prize
CHEN Hongyi Raffles Institution
SIN
9
35
CHENG Luyu Raffles Institution
SIN
9
35
HE Shi Raffles Institution
SIN
10
35
LOH Yao Chen Ivan Raffles Institution
SIN
10
35
TJENG Vincent Brian Arifin Raffles Institution
SIN
10
35
WANG Zhengli Raffles Institution
SIN
9
35
WONG Sampson James Ruse Agricultural High School
NSW
10
35
$50 Prize
LIU Shijie    Hwa Chong Institution   
SIN
10
34
PARK Kiho Phil   Mt Waverley Secondary College   
VIC
10
34
TANG Huiyao   Raffles Institution    
SIN
10
34
DE SILVA Raveen    James Ruse Agricultural High School    
NSW
10
33
KOR Ryan    Raffles Institution   
SIN
8
33
LIANG Xiaohua    Hwa Chong Institution    
SIN
9
33
High Distinction
HUANG Qian    Raffles Girls' School (Secondary)    
SIN
10
32
KHOO Thomas    St Peter's College    
SA
10
32
KHU Boon Hou Derek   Hwa Chong Institution
SIN
10
32
KHU Boon Tat Daren    Hwa Chong Institution   
SIN
10
32
LEE You Jun    Raffles Institution    
SIN
8
32
LEI Yitao    All Saints Anglican Senior School    
QLD
10
32
LIU Zelin    Hwa Chong Institution  
SIN
10
32
QUAN Chengzhang    Hwa Chong Institution    
SIN
10
32
RYBA Christopher   The Hutchins School  
TAS
10
32
SIA Jia Rui Jeremy    Raffles Institution
SIN
10
32
TNG Jia Hao Barry    Raffles Institution   
SIN
10
32
CHEN Yang    Hwa Chong Institution    
SIN
9
31
HETTIGE Thushan    Scotch College    
VIC
9
31
LAW Stacey    James Ruse Agricultural High School  
NSW
10
31
LIAO Muqiong    Raffles Girls' School (Secondary)  
SIN
10
31
LIM Chern Yuen    Hwa Chong Institution 
SIN
9
31
NGUYEN Viet Anh Hwa Chong Institution 
SIN
10
31
TRAN Ha Duong    Hwa Chong Institution  
SIN
10
31
CHENG Chen  Raffles Girls' School (Secondary)  
SIN
10
30
DING Yue    Raffles Institution    
SIN
8
30
HAW Peter Hwa Chong Institution  
SIN
10
30
LEE Yi-wei Casatrina   Raffles Girls' School (Secondary)    
SIN
10
30
LI Tiansheng   Hwa Chong Institution
SIN
10
30
LU Jun    Hwa Chong Institution  
SIN
10
30
NGUYEN THI Hoai Thanh Raffles Girls' School (Secondary)
SIN
9
30
NIE Tian Hwa Chong Institution  
SIN
9
30
SONG Zhi Wei    Raffles Institution  
SIN
10
30
VASAK David   Sydney Grammar School  
NSW
10
30
WU Xiao Raffles Girls' School (Secondary)
SIN
9
30
CHOW Wallace James Ruse Agricultural High School  
NSW
10
29
KIM Olivia James Ruse Agricultural High School  
NSW
10
29
LIU Mo    Raffles Girls' School (Secondary)   
SIN
9
29
XU Ke   Raffles Institution   
SIN
10
29
YANG Yuyun Raffles Girls' School (Secondary)  
SIN
10
29
CHU Junyi    Raffles Girls' School (Secondary)    
SIN
10
28
H'NG Eng Keat Hwa Chong Institution
SIN
9
28
JIN Alan Aw Raffles Institution   
SIN
9
28
QI Wang    Raffles Girls' School (Secondary)  
SIN
10
28
SO Alwyn Baulkham Hills High School  
NSW
10
28
TANG Jason    Brighton Grammar School  
VIC
9
28
WANG Changtian Hwa Chong Institution  
SIN
10
28
KE Yuxuan Raffles Institution
SIN
8
27
KHOR Shi-jie   Hwa Chong Institution  
SIN
9
27
LIANG Alfred   Trinity Grammar School  
VIC
10
27
VASAN Nikhil   James Ruse Agricultural High School  
NSW
10
27
WU Fan   Raffles Girls' School (Secondary)  
SIN
9
27
KANG Zi Yang Raffles Institution  
SIN
9
26
TONG Jonathan    Shore School    
NSW
10
26
AGISILAOU Adrian    Balwyn High School    
VIC
8
25
FU Nancy Pymble Ladies College
NSW
8
25
LAM Kevin    Sydney Technical High School    
NSW
10
25
TANG Cyril  Sydney Grammar School  
NSW
10
25
THAMRIN Eka Widianto Hwa Chong Institution  
SIN
9
25
YU Angel   Perth Modern School  
WA
9
25
ZETHOVEN Magnus   Trinity Grammar School  
VIC
10
25