You're currently on the Archived AMT website. Please click through to the new site.
   

Results of AMOC Contests 2009

Posted Thursday 17 September 2009

Senior Contest Highest Scores

There were 99 contestants, participating at the invitation of AMOC State Directors. There were a number of perfect scores. Students with Distinction or higher (for being in the top 25% of entries) are:

NAME SCHOOL
YR
T
$50 Prize
CHONG Aaron Doncaster Secondary College
VIC
11
35
KHOO Thomas St Peter's College
SA
11
35
LARGE Timothy Sydney Grammar School
NSW
10
35
LAW Stacey James Ruse Agricultural High School
NSW
11
35
LEI Yitao All Saints Anglican Senior School
QLD
11
35
LIANG Alfred Trinity Grammar School
VIC
11
35
PARK Kiho Phil Mt Waverley Secondary College
VIC
11
35
High Distinction
VASAK David   Sydney Grammar School  
NSW
11
34
WONG Sampson James Ruse Agricutural High School
NSW
11
34
Distinction
DE SILVA Raveen James Ruse Agricultural High School
NSW
11
33
FU Nancy Pymble Ladies College
NSW
9
33
LI Michael Scotch College
VIC
10
33
XU Ferris All Saints' College
WA
12
33
LU Colin Melbourne Grammar School
VIC
10
32
LEE Vickie Pymble Ladies College
NSW
10
31
RYBA Christopher The Hutchins School
TAS
11
31
VASAN Nikhil James Ruse Agricultural High School
NSW
11
31
CHOW Wallace James Ruse Agricultural High School
NSW
11
27
HO Jonathan St Joseph's College
QLD
11
27
HETTIGE Thushan Scotch College
VIC
10
25
HA Jason Scotch College
VIC
9
24
LUO Jinghang James Ruse Agricultural High School
NSW
10
24
HOANG Nhat Anh Morley Senior High School
WA
11
22
GOREY Declan Sydney Boys High School
NSW
10
21
LAM Kevin James Ruse Agricultural High School
NSW
11
21
YU Angel Perth Modern School
WA
10
21

AIMO Highest Scores 2009

This year there were 684 entries and there were 16 perfect scores, 13 in Singapore, 2 in Indonesia and 1 in New South Wales. Leading scores (down to High Distinctions) are listed below:

NAME SCHOOL
YR
T
$50 Prize
CHENG Luyu Raffles Institution
SIN
10
35
DING Yue Raffles Institution
SIN
9
35
GAN Wei Liang Hwa Chong Institution
SIN
8
35
GAO Sheng Han Raffles Institution
SIN
9
35
GOREY Declan Sydney Boys High School
NSW
10
35
HAW Han Beng Peter Hwa Chong Institution
SIN
10
35
HUAN Yan Qi Raffles Institution
SIN
9
35
JIN Alan Aw Raffles Institution
SIN
10
35
KANG Zi Yang Raffles Institution
SIN
10
35
KUAN Jun Jie Joseph Raffles Institution
SIN
9
35
LI Yao'an Raffles Institution
SIN
10
35
LIM Min Raffles Girls' School (Secondary)
SIN
9
35
MOEKTIJONO Tobi Surya Institute
IDN
9
35
NIE Tian Hwa Chong Institution
SIN
10
35
SUSAN Fransisca Surya Institute
IDN
7
35
WANG Zhengli Raffles Institution
SIN
10
35
High Distinction
XU Yanning St Peter's College
SA
9
34
KHOU Victor James Ruse Agricultural High School
NSW
9
33
LARGE Timothy Sydney Grammar School
NSW
10
33
WONG Cynthia Somerville House
QLD
10
33
CHIONH Kai Wen Keven Raffles Institution
SIN
10
32
HE Patrick Scotch College
VIC
8
32
LI Er Lu Lawrence Raffles Institution
SIN
9
32
LI Michael Scotch College
VIC
10
32
CHEN Hongyi Raffles Institution
SIN
10
31
LEE You Jun Raffles Institution
SIN
9
31
LIANG Xiaohua Hwa Chong Institution
SIN
10
31
LIU Fangxu Hwa Chong Institution
SIN
9
31
LU Colin Melbourne Grammar School
VIC
10
31
NGUYEN Anh Quan Raffles Institution
SIN
9
31
NGUYEN Thi Hoai Thanh Raffles Girls' School (Secondary)
SIN
10
31
YAN Kai Di Hwa Chong Institution
SIN
9
31
YU Angel Perth Modern School
WA
10
31
HETTIGE Thushan Scotch College
VIC
10
30
LIU Tingruo Lydia Raffles Girls' School (Secondary)
SIN
9
30
SCHON Eugene Scotch College
VIC
9
30
TAN Xin-zheng All Saints' College
WA
10
30
ZHANG Junyu Raffles Girls' School (Secondary)
SIN
10
30
CHUA Alexander Christ Church Grammar School
WA
8
29
LORENZIA S. Christa Surya Institute
IDN
7
29
TAN Xin Xuan Raffles Girls' School (Secondary)
SIN
10
29
XU Jie Yang Hwa Chong Institution
SIN
9
29
AGISILAOU Adrian Balwyn High School
VIC
9
28
BAY Wei Heng Hwa Chong Institution
SIN
8
28
BRAHAM Calam Trinity College
WA
10
28
GAN Junjie Raffles Institution
SIN
9
28
JOSEPH Benjamin Hale School
WA
10
28
KOSWARA Ivan Adrian Surya Institute
IDN
8
28
LEE Dong Chan Raffles Institution
SIN
8
28
LO Sean Raffles Institution
SIN
7
28
TAN Run Xian Hwa Chong Institution
SIN
10
28
XU Dawson Scotch College
VIC
10
28
CAI Anni Raffles Girls' School (Secondary)
SIN
9
27
ENTCHEV Delian James Ruse Agricultural High School
NSW
9
27
GIRITHARAN Dinesh Scotch College
VIC
9
27
KE Yuxuan Raffles Institution
SIN
9
27
KHOR Shi-Jie Hwa Chong Institution
SIN
10
27
KOR Chong Luck Ryan Raffles Institution
SIN
9
27
LUO Jinghang James Ruse Agricultural High School
NSW
10
27
SUN Michael James Ruse Agricultural High School
NSW
7
27
WANG Xue Zhou Raffles Institution
SIN
9
27
ZHANG Allan James Ruse Agricultural High School
NSW
10
27