You're currently on the Archived AMT website. Please click through to the new site.
   

Results of AMOC Contests 2010

AIMO posted Thursday 16 September 2010. Senior Contest posted 20 September 2010.

Senior Contest Highest Scores

There were 87 contestants, participating at the invitation of AMOC State Directors. There were 2 perfect scores. Students with Distinction or higher (for being in the top 25% of entries) are:

NAME SCHOOL
YR
T
Prize
FU Nancy Pymble Ladies' College NSW 10 35
XU Yanning St Peter's College SA 10 35
GOREY Declan Sydney Boys High School NSW 11 33
LARGE Tim Sydney Grammar School NSW 11 32
YU Angel Perth Modern School WA 11 29
AGISILAOU Adrian Balwyn High School VIC 10 28
CHUA Alexander Christ Church Grammar School WA 9 28
High Distinction
CHAPMAN Kaimyn All Saints Anglican Senior School QLD 10 27
Distinction
HA Jason Scotch College VIC 10 26
LU Colin Melbourne Grammar School VIC 11 26
FAN Jenny Melbourne Girls Grammar School Merton Hall VIC 10 25
KHOU Victor James Ruse Agricultural High School NSW 10 25
LEE Vickie Pymble Ladies' College NSW 11 25
LI Michael Scotch College VIC 11 23
HE Patrick Scotch College VIC 9 22
LUO Jinghang James Ruse Agricultural High School NSW 11 21
TANG Jason Brighton Grammar School VIC 11 21
HETTIGE Thushan Scotch College VIC 11 20
PAPANTONIOU John Sydney Grammar School NSW 10 20
COY Rupert Cranbrook School NSW 11 19
DYER Kathleen St Hilda's Anglican School For Girls WA 10 19
GAO Brian James Ruse Agricultural High School NSW 10 19

AIMO Highest Scores 2010

This year there were 772 entries and there were 12 perfect scores, 9 in Singapore, 1 in New South Wales, 1 in South Australia and 1 in Indonesia. Leading scores (down to High Distinctions) are listed below:

NAME SCHOOL
YR
T
$50 Prize
BAY Wei Heng Hwa Chong Institution SIN 9 35
CHO Ming En Hwa Chong Institution SIN 8 35
DONG Chao Hwa Chong Institution SIN 9 35
HUAN Yan Qi Raffles Institution SIN 10 35
KE Yuxuan Raffles Institution SIN 10 35
KHOU Victor James Ruse Agricultural High School NSW 10 35
LEE You Jun Raffles Institution SIN 10 35
KOR Chong Luck Ryan Raffles Institution SIN 10 35
SANJAYA Stephen Surya Institute IDN 10 35
XU Linfeng Hwa Chong Institution SIN 9 35
XU Yanning St Peter's College SA 10 35
YAN Kaidi Hwa Chong Institution SIN 10 35
High Distinction
CHAN Jau Tung Raffles Institution SIN 8 34
WEI Kai Raffles Institution SIN 10 34
HA Jason Scotch College VIC 10 33
HE Shan Raffles Institution SIN 10 33
SUSAN Fransisca Surya Institute IDN 9 33
ZHANG Chang Raffles Institution SIN 10 33
DING Yuan Belinda Raffles Girls' School (Secondary) SIN 9 32
DING Yue Raffles Institution SIN 10 32
KUAN Jun Jie Joseph Raffles Institution SIN 10 32
LI Er Lu Lawrence Raffles Institution SIN 10 32
WANG Ruo Lei Raffles Girls' School (Secondary) SIN 10 32
CHAPMAN Kaimyn All Saints Anglican Senior School QLD 10 31
CHUA Zhiming Benjamin Hwa Chong Institution SIN 9 31
GAN Wei Liang Hwa Chong Institution SIN 9 31
LIU Lydia Tingruo Raffles Girls' School (Secondary) SIN 10 31
ZENG Yi Hwa Chong Institution SIN 9 31
HE Patrick Scotch College VIC 9 30
LIN Kewei David Raffles Institution SIN 7 30
NGUYEN Anh Quan Raffles Institution SIN 10 30
CHUA Alexander Christ Church Grammar School WA 9 29
GAO Brian James Ruse Agricultural High School NSW 10 29
LEE Si Ying Raffles Girls' School (Secondary) SIN 10 29
LIU Fangxu Hwa Chong Institution SIN 10 29
PAPANTONIU John Sydney Grammar School NSW 10 29
SHI Yuan Hwa Chong Institution SIN 9 29
SOESANTO Christa Lorenzia Surya Institute IDN 9 29
WIBISONO Kevin Christian Surya Institute IDN 8 29
LIN Qing Raffles Girls' School (Secondary) SIN 9 28
LIU Xiao Xu Raffles Girls' School (Secondary) SIN 10 28
SATYARAMA Tobby Raffles Institution SIN 9 28
CHUA Xyn Yee Raffles Girls' School (Secondary) SIN 10 27
KOSWARA Ivan Adrian Surya Institute IDN 10 27
LIU Aofei Raffles Girls' School (Secondary) SIN 10 27
DANG Aidan Penleigh & Essendon Grammar School VIC 10 26
GIRITHARAN Dinesh Scotch College VIC 10 26
GREGORY Gabriel Sydney Grammar School NSW 9 26
HAGHIGHAT Anahita Charles La Trobe College VIC 10 26
LO Sean Raffles Institution SIN 8 26
LU Joshua Sydney Grammar School NSW 10 26
LUO Yuxuan Raffles Institution SIN 10 26
RAGAVAN Seyoon Beecroft Public School NSW 6 26
ZHANG Boyu Raffles Girls' School (Secondary) SIN 8 26
ZHANG Ronald Scotch College VIC 10 26
CALISA Vaishnavi North Sydney Girls High School NSW 8 25
CHEN Vicky Penleigh & Essendon Grammar School VIC 10 25
DOMINIC Joel Joseph Raffles Institution SIN 9 25
DYER Kathleen St Hilda's Anglican School For Girls WA 10 25
HUNG Derek Irymple Secondary College VIC 10 25
JIANG Frank Shore School NSW 10 25
LEE Menquan Hwa Chong Institution SIN 10 25
PHAN Steven James Ruse Agricultural High School NSW 10 25
TING Pamela Raffles Girls' School (Secondary) SIN 9 25
YOO Edward All Saints' College WA 9 25
CHENG Edmond Newington College NSW 9 24
GONG Chen Hwa Chong Institution SIN 10 24
KIM Bradley Queensland Academy For Science, Mathematics & Technology QLD 11 24
SONG Yang James Ruse Agricultural High School NSW 7 24
THIRULOGANATHAN Viswajit Sydney Grammar School NSW 9 24
GAN Jun Jie Raffles Institution SIN 10 23
HANLEY Angus Sydney Grammar School NSW 9 23
LIM Wen Shih Benjamin Michael Hwa Chong Institution SIN 10 23
McCARTHY Hugh Canberra Grammar School ACT 10 23
SCHON Eugene Scotch College VIC 10 23
VOM Lachlan Sydney Grammar School NSW 10 23
WOENARDI Jonathan Mulyawan Surya Institute IDN 8 23
YANG Andrew Edith Cowan University WA 10 23
YANG Keith James Ruse Agricultural High School NSW 9 23