Australian Mathematics Competition Medallists for 2016 announced

Congratulations to the medallists in the 2016 Australian Mathematics Competition (AMC).

Almost 300,000 students from across Australia and more than 30 countries participated in the AMC this year.

The Australian Mathematics Trust has awarded 62 medals to secondary students who performed exceptionally in the AMC. This year there were 22 Junior medallists, 20 Intermediate medallists and 20 Senior medallists. Of these medallists, ten achieved perfect scores.

The Australian medallists will be presented with their medals by His Excellency General the Honourable Sir Peter Cosgrove AK MC, at a ceremony at Government House, Canberra, on 7 November. Overseas medallists will be presented with their medals at ceremonies in their respective countries.

Although medals are not awarded to primary students, six primary aged students achieved perfect scores. These students will be acknowledged at the various award ceremonies and each will receive a Peter O’Halloran Award for Excellence.

Certificates for all participants are currently being processed and will shortly be sent out to schools.

2016 Australian AMC Medallists

2016 Australian AMC Medallists


2016 New Zealand AMC Medallist

2016 New Zealand AMC Medallist


2016 Singapore AMC Medallists

2016 Singapore AMC Medallists


Perfect scorer Tran Xuan Bach, Vietnam.

Perfect scorer Tran Xuan Bach, Vietnam.


2016 Vietnam AMC Medallist

2016 Vietnam AMC Medallist


2016 Indonesian AMC Medallists

2016 Indonesian AMC Medallists


AMC Medallists

* indicates a perfect score

Name
School
Year
Junior
Aaron Alvarado Kristanto Julistiono SMPK Petra 3 Surabaya 7
Balete, Immanuel Josiah A St. Stephen’s High School PHI 8
Chayapol Chaoveeraprasit Patumwan Demonstration School THA 8
Chin, Kun-Le Pingtung County Jyh Jeng Junior High School TAI 7
Eion Nikolai Chua International School of Manila PHI 8
Veselin Dimov Math School Gabrovo BUL 7
Joshua Gooi Pembroke School SA 8
Grace He Methodist Ladies’ College VIC 8
Claire Huang Radford College ACT 8
Hung, Tsai-Chia Tainan Municipal Jiansing Junior High School TAI 7
Jason Leung James Ruse Agricultural High School NSW 8
Harry List Pembroke School SA 7
Genrish Wendell Ng St. Jude Catholic School PHI 8
Ken Gene Quah East Doncaster Secondary College VIC 8
Nguyen, Manh Quan Ha Noi – Amsterdam High School VIET 7
George Savellis Sydney Grammar School NSW 8
Tina Soodi-Shoar Perth Modern School WA 8
Tan, Xu Chen* Raffles Institution SIN 8
Hadyn Tang Trinity Grammar School VIC 7
Stanve Avrilium Widjaja* IPEKA Plus BSD IDN 7
Zijin Xu Glen Waverley Secondary College VIC 8
Yang Zhang St Joseph’s College, Gregory Terrace QLD 8
Intermediate
Chang, Hsiu-Chan Taichung Municipal Da-Dun Junior High School TAI 9
Andrew Chen St Kentigern College NZ 10
Christian Philip Gelera Philippine Science High School – Main Campus PHI 10
Andres Rico M Gonzales Colegio De San Juan De Letran PHI 9
William Hu Christ Church Grammar School WA 10
Kristoforus Jason SMAK 1 Penabur IDN 10
Lee Shi Hao* Anglo-Chinese School (Independent) SIN 10
Theodore Leebrant* Anglo-Chinese School (Independent) SIN 10
Li Yuhao* Hwa Chong Institution SIN 10
Zefeng Li Camberwell Grammar School VIC 9
Adrian Lo Newington College NSW 9
Ivan-Alexandar Mavrov Sofia Schools BUL 9
Hilton Nguyen Sydney Technical High School NSW 10
Pan Ziheng RISE Education CHI 10
Takeda Shigenori Chong Hwa Independent High School MAL 10
Tam Chi Hang Pui Ching Middle School HK 9
Tsang Long Kiu St Paul’s Co-Educational College HK 10
Andrew Wiraatmaja SMP Santa Maria Jakarta IDN 9
Guowen Zhang* St Joseph’s College, Gregory Terrace QLD 10
Stanley Zhu Melbourne Grammar School VIC 10
Senior
Clyde Wesley Si Ang* Chang Kai Shek College PHI 12
Michelle Chen Methodist Ladies’ College VIC 12
Jung Min Cheol Ulsan Science High School ROK 11
Bobby Dey James Ruse Agricultural High School NSW 11
Kyle Patrick Dulay Philippine Science High School – Main Campus PHI 11
Yiannis Fam Wellington College NZ 11
Yong See Foo Nossal High School VIC 12
Tse Alvin Cheuk Hin Yew Chung International School 11
Ariel Pratama Junaidi Anglo-Chinese School (Independent) SIN 11
Ilia Kucherov Westall Secondary College VIC 12
Leo Li Christ Church Grammar School WA 12
Lu Shengwei Hwa Chong Institution SIN 11
Andrew McGregor Rondebosch Boys’ High School RSA 12
Seyoon Ragavan Knox Grammar School NSW 12
Michael Robertson Dickson College ACT 12
Tan Kin Aun Sunway College MAL 12
Tse Alvin Cheuk Hin Yew Chung International School HK 11
William Wang Queensland Academy for Science, Mathematics & Technology QLD 11
Bryan Wang Peng Jun Hwa Chong Institution SIN 11
Kevin Xian* James Ruse Agricultural High School NSW 12
Xue Ziming Anglo-Chinese School (Independent) SIN 12

The following Primary division students obtained perfect scores.

Name
School
Year
Upper Primary
Oliver New Scotch College VIC 6
Cassidy Kyler Lao Tan Davao Christian High School PHI 6
Tan Min Heng SJK (C) Kwang Hwa Sungai Nibong MAL 6
Tran Xuan Bach Doan Thi Diem School VIET 5
Ryan Wong St Joseph’s College, Gregory Terrace QLD 6
Wu, Po-Han Pingtung County Ren-Ai Elementary School TAI 6