AIO Results

2016 AIO Results

Over 400 students entered this year’s programming competition. There were 4 perfect scores in the Intermediate division, and 3 in the Senior division. Congratulations to all AIO certificate winners.

Students can obtain their results at http://aio.edu.au/

Intermediate Division

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Gold
Yue Chen Li NUS High School of Math & Science SIN 7 100 100 100 300
Jeffrey Chun Hean Lee NUS High School of Math & Science SIN 9 100 100 100 300
Daniel Wee Soong Lim NUS High School of Math & Science SIN 10 100 100 100 300
Anand Bharadwaj Trinity Grammar School VIC 10 100 100 100 300
Andrew Wei Rong Yapp NUS High School of Math & Science SIN 9 100 94 100 294
Yuelin Li NUS High School of Math & Science SIN 9 94 100 100 294
Xavier En Xiang Low NUS High School of Math & Science SIN 9 100 94 100 294
Kang Rong Roy Ang NUS High School of Math & Science SIN 9 100 100 89 289
Yiyang Chen Dunman High School SIN 9 100 71 100 271
Angus Ritossa St Peter’s College Senior School SA 9 100 62 100 262
Charran Kethees James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 57 100 257
Jason Liu James Ruse Agricultural High School NSW 7 100 57 100 257
Daniel Yew En Lau NUS High School of Math & Science SIN 10 100 57 100 257
Eugeniya Artemova Home Education Network VIC 9 100 54 100 254
Albert Smith Christ Church Grammar School WA 10 100 62 88 250
Bowen Jiang Raffles Institution SIN 8 100 44 100 244
Christopher Chivers Willetton Senior High School WA 1 100 44 100 244
Sam Parkinson Telopea Park School ACT 10 100 40 100 240
Zachary Michael Koh NUS High School of Math & Science SIN 9 100 38 100 238
Tianyou Zhang Northland Secondary School SIN 10 100 57 75 232
Shane Kheng Te Ong NUS High School of Math & Science SIN 9 100 28 100 228
Hadyn Tang Trinity Grammar School VIC 7 100 28 100 228
Silver
Adam Leung James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 27 100 227
Ryan Stocks Radford College ACT 10 100 26 100 226
Rohan Maloney Christ Church Grammar School WA 10 100 62 63 225
Luke Tan Raffles Institution SIN 9 100 24 100 224
Vicknesh Ravikumar Sydney Boys High School NSW 10 100 24 100 224
Robert Metcalfe Barker College NSW 10 87 66 68 221
Bernhard Andersson Box Hill High School VIC 9 100 57 63 220
Jacob Smith All Saints’ College WA 10 100 44 74 218
Chandrasekaran Akash NUS High School of Math & Science SIN 10 100 16 100 216
Kok Rui Wong NUS High School of Math & Science SIN 9 100 14 100 214
Tom Schwarz Barker College NSW 10 100 44 68 212
Fiona O’Chee North Sydney Girls High School NSW 10 100 44 68 212
Li Xiong, Timothy Ho NUS High School of Math & Science SIN 8 100 9 100 209
Yun Wei Shermane Lim NUS High School of Math & Science SIN 10 100 39 68 207
Jack Jiang Sydney Boys High School NSW 10 100 44 63 207
John Byung Chan Min Baulkham Hills High School NSW 10 100 28 72 200
Matthew Ho Raffles Institution SIN 8 100 0 100 200
Ezra Hui Baulkham Hills High School NSW 10 100 54 44 198
Shourov Quazi Sydney Boys High School NSW 10 79 19 100 198
Zackery Needham Telopea Park School ACT 10 100 57 41 198
Aloysius Ng Raffles Institution SIN 8 100 35 62 197
Laeeque Jamdar Baulkham Hills High School NSW 10 100 24 72 196
Jemima Jeffree Indooroopilly State High School QLD 10 100 26 68 194
Bronze
Kin Hern (Chen Jingheng) Tan NUS High School of Math & Science SIN 8 100 50 39 189
Ben Davison-Petch Christ Church Grammar School WA 9 100 14 72 186
Christopher Hall John Monash Science School VIC 10 59 48 75 182
Marcus Handley Christ Church Grammar School WA 9 100 57 23 180
Issa Chanzi Northcote High School VIC 10 100 44 36 180
Grace He Methodist Ladies’ College VIC 8 84 20 75 179
Xiong Xing Daniel Lai NUS High School of Math & Science SIN 8 100 44 31 175
Jean Ren (Chen Jingren), Adriel Tan NUS High School of Math & Science SIN 8 100 57 17 174
Zefeng Li Camberwell Grammar School VIC 9 100 5 63 168
Josh Green Christ Church Grammar School WA 8 100 68 168
Djimon Jayasundera Christ Church Grammar School WA 8 100 0 66 166
Angus Trau Melbourne High School VIC 10 100 57 7 164
Damian Camilleri Canberra Grammar School ACT 10 100 3 60 163
Jordan Aw Raffles Institution SIN 8 100 31 28 159
Tom Harrison-Brown Sydney Grammar School NSW 9 100 41 12 153
Patrick Miller Campbell High School ACT 10 100 44 6 150
Mckinley Keys Box Hill High School VIC 9 100 35 11 146
Olin Gao Baulkham Hills High School NSW 10 97 14 34 145
Keane Loi Raffles Institution SIN 9 100 44 0 144
Jainil Shah Melbourne High School VIC 9 100 43 143
Jack Ho James Ruse Agricultural High School NSW 8 100 26 16 142
Samuel Foo Raffles Institution SIN 8 100 26 16 142
Swee Chong (Wang Ruicong), Dave Wong NUS High School of Math & Science SIN 8 100 15 25 140
Calvin Blair Trinity Grammar School VIC 8 94 39 6 139
Yasiru Jayasooriya James Ruse Agricultural High School NSW 8 100 32 6 138
Jonah Hopkin Sydney Grammar School NSW 7 100 26 12 138
Wee Kean Tan Raffles Institution SIN 8 100 13 24 137
Kyle Ching Chan Zheng NUS High School of Math & Science SIN 9 100 24 10 134
Ziqi Yuan Lyneham High School ACT 9 100 27 3 130
Joel Tio Jin Hon School of Science and Technology SIN 9 100 18 11 129
Michael Lee Rossmoyne Senior High School WA 1 100 28 0 128
Shrey Singhal St Peter’s College Senior School SA 8 100 27 0 127
Angeni Bai Presbyterian Ladies’ College Sydney NSW 10 100 2 24 126
Jason Hidajat Sydney Boys High School NSW 10 100 18 6 124
Jack Carey Canberra Grammar School ACT 9 100 23 123
Lachlan Sutton Normanhurst Boys High School NSW 9 100 23 123
Cameron Murtagh St Philip’s Christian College Waratah NSW 10 100 0 21 121
Thomas Willingham Canberra Grammar School ACT 10 100 15 5 120
Jessica Latimer Frensham NSW 10 100 20 120
Isaiah Iliffe Sydney Grammar School NSW 8 100 14 6 120
Amedeo Perri De La Salle College Malvern VIC 9 100 14 4 118
Matthew Harris Kenmore State High School QLD 8 91 27 0 118
Putrevu Mihir Niyogi School of Science and Technology SIN 8 100 12 6 118
Andrew Lim Trinity Grammar School VIC 8 100 8 10 118
Taesung Jung Baulkham Hills High School NSW 10 100 17 0 117
Felix Greenhill John Curtin College of the Arts WA 8 100 15 115
Simon Yung Lyneham High School ACT 9 97 15 3 115
Advay Pakhale Dilip Raffles Institution SIN 8 100 11 4 115
Eugene Long Yee Jun School of Science and Technology SIN 8 100 15 115
Eddie Qi Sydney Boys High School NSW 10 100 15 0 115
Nick Adams Knox Grammar School NSW 10 87 27 114
Joannes Gandahusada Willetton Senior High School WA 10 87 15 12 114
Jonathan Chew Christ Church Grammar School WA 9 100 0 13 113
Aidan Smith All Saints’ College WA 9 100 10 110
Jasper Robinson Templestowe College VIC 10 81 3 23 107
Samuel Chapman Pittwater House Grammar School NSW 9 100 6 106
Yves Diggle Willetton Senior High School WA 10 100 5 0 105
Jamie Luff John Curtin College of the Arts WA 10 100 3 103
Ernest Tan Yuan Jun School of Science and Technology SIN 8 100 3 0 103
Benjamin Lloyd-Hurwitz Sydney Grammar School NSW 8 98 5 103
Joseph Loveday Willetton Senior High School WA 10 100 0 2 102
Lachlan Horsley Barker College NSW 9 97 0 4 101
Gabrielle Steiner Frensham NSW 10 97 0 4 101
Benjamin Rayner Telopea Park School ACT 10 100 0 1 101
Gary Zhang Baulkham Hills High School NSW 10 100 0 0 100
Quan David Pham Baulkham Hills High School NSW 10 97 3 0 100
Bronte Garcia Frensham NSW 8 100 100
Eloise Elphinstone Lowther Hall Anglican Grammar School VIC 10 100 100
Joshua Hu Melbourne High School VIC 9 100 0 100
William Wan Normanhurst Boys High School NSW 9 100 0 100
Michael Gee Knox Grammar School NSW 10 42 27 30 99
Ranit Bose Lyneham High School ACT 10 87 0 12 99
Jonathan Brener Sydney Grammar School NSW 7 94 5 99
Samuel Smith Emmaus Christian College SA 10 79 14 4 97
Stuart Rich Sydney Grammar School NSW 9 87 2 6 95
Alvin Yao Normanhurst Boys High School NSW 9 87 7 94
Kai Pearson Sydney Grammar School NSW 8 92 0 92
George Flabouris Sydney Boys High School NSW 10 87 3 90
Matthew Stickells All Saints’ College WA 10 87 87
Tom Cornford Barker College NSW 10 87 87
Zachary Ching Christ Church Grammar School WA 8 87 87
Tristan Burgess Kenmore State High School QLD 9 68 5 14 87
Jackson Qiu Melbourne Grammar School VIC 10 75 12 87
Daniel Gianetti Templestowe College VIC 8 87 87

Senior Division

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Gold
Jerry Mao Caulfield Grammar School Wheelers Hill VIC 10 100 100 100 300
Li Lim NUS High School of Math & Science SIN 11 100 100 100 300
Xing Chen Huang NUS High School of Math & Science SIN 10 100 100 100 300
Lumina Gajanayake Christ Church Grammar School WA 11 75 100 100 275
Kevin Zhu James Ruse Agricultural High School NSW 11 75 100 100 275
Song Zhu, Owen Leong NUS High School of Math & Science SIN 10 75 100 100 275
Daniel Yu Hian Low NUS High School of Math & Science SIN 12 75 100 100 275
Clement Hok Wo Chiu The King’s School NSW 12 75 100 97 272
Richard Gong Sydney Grammar School NSW 11 92 75 100 267
Weile Wayne Tee NUS High School of Math & Science SIN 11 75 100 85 260
Silver
Gabriel Kheng Lin (Wu Zhenning) Goh NUS High School of Math & Science SIN 10 87 100 67 254
Belinda Shi Methodist Ladies’ College VIC 12 100 48 100 248
Michael Zhao Box Hill High School VIC 9 75 100 68 243
Thomas La Brisbane Grammar School QLD 11 75 100 63 238
Charles Jameson Sydney Grammar School NSW 11 75 100 41 216
George Wolfe Sydney Grammar School NSW 11 75 48 90 213
Shashvat Shukla NUS High School of Math & Science SIN 12 75 100 34 209
Sean Zammit Barker College NSW 11 75 100 19 194
Sam Zhang Kristin School NZ 12 75 100 18 193
Jason Chu Christ Church Grammar School WA 12 75 100 14 189
Wei Chen Pittwater House Grammar School NSW 12 75 100 14 189
Bronze
Steven Liu James Ruse Agricultural High School NSW 11 75 100 12 187
Hou Chua NUS High School of Math & Science SIN 12 75 10 97 182
Billy Woods Melbourne High School VIC 12 75 100 4 179
Daniel Zhikai Cheng NUS High School of Math & Science SIN 10 75 100 4 179
Ram Kaniyur Sydney Boys High School NSW 11 70 86 22 178
David Cui Kristin School NZ 12 75 100 175
Menglin Huang Dunman High School SIN 11 75 62 25 162
Gilbert Porter Christ Church Grammar School WA 11 75 63 15 153
Jovan Teo Dunman High School SIN 12 75 64 11 150
Paromita Mitchell John Monash Science School VIC 11 75 68 143
Yuheng Wang Dunman High School SIN 11 75 63 2 140
Tenzin Pathy The University High School VIC 11 75 63 138
Wei En Ng Victoria Junior College SIN 11 75 37 22 134
George Jose John Monash Science School VIC 11 75 48 8 131
Edward Buckland Scotch College VIC 11 100 25 4 129
Matthew Cheah Penleigh and Essendon Grammar School VIC 11 92 17 18 127
Michael Nguyen-Kim Canberra Grammar School ACT 11 75 10 37 122
Jiayu She Anglo-Chinese Junior College SIN 11 50 63 0 113
Alexander Shearer Christ Church Grammar School WA 11 100 13 113
Adonis Mouti Melbourne High School VIC 12 44 59 7 110
Pengsen Mao K & B College NSW 9 75 10 15 100
Dallas Yan Sydney Boys High School NSW 11 100 0 100
Lucas Toovey Mount Aspiring College NZ 12 55 40 0 95
Thomas Kunc Sydney Grammar School NSW 11 75 14 89
Timothy Chapman Christ Church Grammar School WA 11 75 9 3 87
Jae Hee Lee Queensland Academy for Science, Mathematics & Technology QLD 12 75 11 86
Mossimo Ebeling Melbourne High School VIC 12 75 10 85
Jacob Abdulnour Penleigh and Essendon Grammar School VIC 12 75 10 85
Ben Anderson Christ Church Grammar School WA 12 39 23 22 84
Alex Socha John Monash Science School VIC 11 75 8 83
Alex Hobson Paraparaumu College NZ 11 75 8 0 83
Sean Hall Ormiston College QLD 11 75 0 6 81
Julian Tu Sydney Boys High School NSW 12 75 4 79
Sze Long Quek NUS High School of Math & Science SIN 11 63 10 5 78
Rowan Ramamurthy Queensland Academy for Science, Mathematics & Technology QLD 12 75 3 78
Johnny Benstead Killara High School NSW 11 75 1 76

2015 AIO Results


Fifteen students–10 in the Senior division, 5 in the Intermediate division–gained perfect scores in the recent Australian Informatics Olympiad (AIO).

Intermediate Division

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Gold
Xing Chen Huang NUS High School of Math & Science SIN 9 100 100 100 300
Jeffrey Chun Hean Lee NUS High School of Math & Science SIN 8 100 100 100 300
Lumina Gajanayake Christ Church Grammar School WA 10 100 100 100 300
Gabriel Kheng Lin Goh NUS High School of Math & Science SIN 9 100 100 100 300
Owen Leong Song Zhu NUS High School of Math & Science SIN 9 100 100 100 300
Anand Bharadwaj Trinity Grammar School VIC 9 100 100 60 260
Steven Liu James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 60 260
Daniel Wee Soong Lim NUS High School of Math & Science SIN 9 100 100 40 240
Daniel Yew En Lau NUS High School of Math & Science SIN 9 100 100 40 240
Joshua Wei Hern Teo NUS High School of Math & Science SIN 9 100 100 20 220
Kevin Zhu James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 20 220
Hayes Choy James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 40 60 200
William Hu Christ Church Grammar School WA 9 100 100 0 200
Joel Junyao Tan NUS High School of Math & Science SIN 8 100 100 0 200
Adam Leung James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 100 0 200
Michael Nguyen-Kim Canberra Grammar School ACT 10 100 100 0 200
Daniel Zhikai Cheng NUS High School of Math & Science SIN 9 100 100 0 200
Silver
Sam Parkinson Telopea Park School ACT 9 90 40 60 190
Michael Zhao Box Hill High School VIC 8 100 40 40 180
Hanpu Liu NUS High School of Math & Science SIN 9 50 100 0 150
Qi En Tan NUS High School of Math & Science SIN 10 100 40 0 140
Sze Long Quek NUS High School of Math & Science SIN 10 100 40 0 140
Gilbert Porter Christ Church Grammar School WA 10 100 40 140
Angus Ritossa St Peter’s College Senior School SA 8 100 40 0 140
Ryan Stocks Radford College ACT 9 100 40 0 140
Hadyn Tang Trinity Grammar School VIC 6 100 40 0 140
Dallas Yan Sydney Boys High School NSW 10 100 40 0 140
Yuan Wei Tan NUS High School of Math & Science SIN 9 90 40 130
Alex Socha John Monash Science School VIC 10 25 100 125
Chandrasekaran Akash NUS High School of Math & Science SIN 9 100 0 20 120
Thomas Kunc Sydney Grammar School NSW 10 100 0 20 120
Zackery Needham Telopea Park School ACT 9 100 0 20 120
Bronze
Charles Jameson Sydney Grammar School NSW 10 100 15 0 115
Aaron Rumpler Kaikorai Valley College NZ 10 100 15 115
Alexander Shearer Christ Church Grammar School WA 10 100 15 0 115
Yun Wei Shermane Lim NUS High School of Math & Science SIN 9 90 15 0 105
Daniel Cai Sydney Boys High School NSW 10 100 0 0 100
Bentley Carr Sydney Grammar School NSW 10 100 0 0 100
Issa Chanzi Northcote High School VIC 9 100 0 100
Christopher Chivers Willetton Senior High School WA 9 100 0 0 100
Andy Cui Normanhurst Boys High School NSW 9 100 0 100
Benjamin Gonzalez Emmanuel College QLD 10 100 0 100
Desmond Ho Sydney Boys High School NSW 10 100 0 100
Samuel Kantor Moriah College NSW 10 0 100 100
Charran Kethees James Ruse Agricultural High School NSW 8 100 0 100
Joseph Loveday Willetton Senior High School WA 9 100 0 100
Forbes Mailler Canberra Grammar School ACT 9 100 0 100
Paro Mitchell John Monash Science School VIC 10 100 0 100
Tom Nguyen Sydney Boys High School NSW 10 100 0 0 100
Theo Rajan Terence NUS High School of Math & Science SIN 9 100 100
Kieran Shivakumaarun Sydney Boys High School NSW 10 100 0 100
Doron Shlom Moriah College NSW 10 100 0 100
Thomas Sission Christ Church Grammar School WA 10 100 0 100
Ben Wagner Home Education Network VIC 10 100 100
Chung Yean Ong NUS High School of Math & Science SIN 10 100 0 100
Sean Zammit Barker College NSW 10 100 0 0 100
Sean Zhang Sydney Boys High School NSW 10 100 0 100
Atul Barman James Ruse Agricultural High School NSW 10 50 40 90
Yong Chein Ong NUS High School of Math & Science SIN 9 90 90
Aniruddh Chennapragada James Ruse Agricultural High School NSW 9 50 0 40 90
Toby Clarke Darwin High School NT 10 90 0 90
Karmel Gandahusada Willetton Senior High School WA 9 90 0 0 90
Felix King Christ Church Grammar School WA 10 90 0 90
Oliver Gwatkin Lincoln High School NZ 10 25 0 60 85
Ram Kaniyur Sydney Boys High School NSW 10 50 0 20 70
Albert Smith Christ Church Grammar School WA 9 50 20 70
Timothy Chapman Christ Church Grammar School WA 10 25 40 65
Jordan Hoffmann Willetton Senior High School WA 9 50 15 65
Rohan Maloney Christ Church Grammar School WA 9 25 40 65
Orson Cairns Sydney Grammar School NSW 9 50 0 0 50
Tristan Chandraratna Christ Church Grammar School WA 9 50 0 0 50
Gavin Chung Sydney Boys High School NSW 10 50 50
Alexey Douriaguine Normanhurst Boys High School NSW 7 50 50
Vincent Goodwin Christ Church Grammar School WA 10 50 50
Matthew Grady Willetton Senior High School WA 10 50 50
Tom Harrison-Brown Sydney Grammar School NSW 8 50 0 0 50
Aiden Jacobs Australian Science & Mathematics School SA 10 50 50
Djimon Jayasundera Christ Church Grammar School WA 7 50 0 50
Dhruv Jobanputra Willetton Senior High School WA 9 50 0 0 50
Callum Jones Sydney Grammar School NSW 9 50 0 0 50
Andrew Lim Trinity Grammar School VIC 7 50 0 0 50
Stuart Rich Sydney Grammar School NSW 8 50 0 0 50
Dibyednu Roy Sydney Boys High School NSW 10 50 50
Nigel Sun Sydney Boys High School NSW 10 50 50
Wanyu Tang Sydney Boys High School NSW 10 50 50
Jonathan Tran Sydney Boys High School NSW 10 50 50
Wen Xuan Teoh Dunman High School SIN 9 50 0 50
Joshua Minter Mercy College QLD 10 25 0 20 45

Senior Division

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Gold
Michael Chen Scotch College VIC 12 100 100 100 300
Richard Gong Sydney Grammar School NSW 10 100 100 100 300
Ishraq Huda James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 100 300
Por Loong Jacob Teo NUS High School of Math & Science SIN 9 100 100 100 300
Jerry Mao Caulfield Grammar School Wheelers Hill VIC 9 100 100 100 300
Declan McDonnell Normanhurst Boys High School NSW 11 100 100 100 300
Yu-Xuan Sean Pek NUS High School of Math & Science SIN 12 100 100 100 300
Clarence Xuan Da Chew NUS High School of Math & Science SIN 10 100 100 100 300
Choong Yin Howe NUS High School of Math & Science SIN 12 100 100 100 300
Daniel Yu Hian Low NUS High School of Math & Science SIN 11 100 100 100 300
Jonathan Khoo Mt Roskill Grammar School NZ 11 100 100 70 270
Belinda Shi Methodist Ladies’ College VIC 11 100 100 70 270
Clement Hok Wo Chiu The King’s School NSW 11 100 80 70 250
Silver
Devin He Christ Church Grammar School WA 11 100 100 30 230
Li Lim NUS High School of Math & Science SIN 10 100 100 30 230
Kevin Ni Sydney Boys High School NSW 12 100 40 70 210
Winston Gu James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 100 0 200
Yew Jen Khai National Junior College SIN 11 100 100 0 200
Nicholas O’Callaghan Christ Church Grammar School WA 12 100 100 0 200
Shashvat Shukla NUS High School of Math & Science SIN 11 100 0 100 200
Samuel Thompson Christ Church Grammar School WA 12 100 100 200
Ian Yew Chuang Yong NUS High School of Math & Science SIN 11 100 100 0 200
Jason Chu Christ Church Grammar School WA 11 70 40 70 180
Weile Wayne Tee NUS High School of Math & Science SIN 10 100 80 180
Julian Tu Sydney Boys High School NSW 11 100 0 70 170
Bronze
Wei Liang Tan NUS High School of Math & Science SIN 11 100 60 160
Keeley Hoek Burgmann Anglican Senior School ACT 12 100 20 30 150
Mossimo Ebeling Melbourne High School VIC 11 100 30 130
Yi Kai Choo NUS High School of Math & Science SIN 10 100 30 130
Kenji Brameld St Luke’s Grammar School NSW 12 100 20 0 120
Surya Mathialagan NUS High School of Math & Science SIN 12 100 20 120
Seyoon Ragavan Knox Grammar School NSW 11 100 20 0 120
Hong Jie Uriel Tan NUS High School of Math & Science SIN 12 100 20 120
Simon Shields Sydney Boys High School NSW 11 40 0 70 110
Caelan Thomas Lincoln High School NZ 12 40 0 70 110
Wen Bin Leow NUS High School of Math & Science SIN 12 100 0 0 100
Edward Buckland Scotch College VIC 10 100 0 100
Michael Cui Melbourne High School VIC 12 30 70 100
Nicholas Hiebl Normanhurst Boys High School NSW 11 100 0 0 100
Quoc-An Ho Melbourne High School VIC 12 100 0 100
Michael Mikho John Monash Science School VIC 11 100 0 100
Adley Phu Sydney Technical High School NSW 12 100 0 0 100
Zufeng Wang Scotch College VIC 12 100 100
Ben Anderson Christ Church Grammar School WA 11 40 20 30 90
Joseph Brough Christ Church Grammar School WA 12 70 20 0 90
James Obrien Normanhurst Boys High School NSW 11 40 20 30 90
Kevin Andrew Sydney Boys High School NSW 11 15 0 70 85
Matthew Turner St Philip’s Christian College – Salamander Bay NSW 11 15 0 70 85
James Ye Sydney Boys High School NSW 11 40 40 80
Hou Chua NUS High School of Math & Science SIN 11 40 30 70
Tate Kennington James Hargest College NZ 11 40 30 70
Dallas McNeil St Peter’s College Senior School SA 11 40 30 70
Jack McKinney St Peter’s College Senior School SA 11 40 20 60
Albert Ou Mt Roskill Grammar School NZ 11 60 0 60
Billy Woods Melbourne High School VIC 11 40 20 0 60
Wei (Luca) Chen Pittwater House Grammar School NSW 11 40 0 0 40
Kane Clarke Guildford Grammar School WA 11 40 40
Marshall Clifton Hale School WA 12 40 0 40
Oliver Cooper St Peter’s College Senior School SA 12 40 0 0 40
Peter Drew Melbourne High School VIC 11 40 0 40
Max Evans Christ Church Grammar School WA 12 40 0 0 40
Xinyuan Feng NUS High School of Math & Science SIN 10 40 0 0 40
Christopher Fowley Christ Church Grammar School WA 12 40 0 0 40
Shrenik Jobanputra Willetton Senior High School WA 11 40 0 0 40
Jedidiah Kee Hao Koh NUS High School of Math & Science SIN 10 40 40
Jason Light Lincoln High School NZ 12 40 0 40
Adonis Mouti Melbourne High School VIC 11 40 0 40
Fu Rui Raymond Chin Dunman High School SIN 11 40 0 40
Kohsuke Sato Christ Church Grammar School WA 10 40 0 0 40
Jack Sekoranja Radford College ACT 12 40 0 40
Alexander Soen Radford College ACT 12 40 0 40
Virushaan Sritharan Normanhurst Boys High School NSW 11 40 40
Kendrick Tan Queensland Academy for Science, Mathematics & Technology QLD 12 40 0 40
Jeffery Wang Melbourne High School VIC 11 40 0 40
Thomas Waring Christ Church Grammar School WA 11 40 0 0 40
Andrew Whitesmith Kormilda College NT 11 40 0 40
Thomas Zhou Queensland Academy for Science, Mathematics & Technology QLD 12 40 0 0 40

2014 AIO Results

Three students gained perfect scores in the recent Australian Informatics Olympiad (AIO): Winston Gu and Por Loong Jacob Teo, in the Intermediate division, and Michael Chen in the Senior division.

Some 275 students from Australia, Singapore and New Zealand attempted the Intermediate and Senior divisions of the AIO, conducted by the AIOC. In Australia, it is one of the selection exams used to determine eligibility for the AIOC School of Excellence held in December.

There were 23 Gold, 45 Silver and 75 Bronze Awards.

Intermediate Division

Name
School
State
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Gold
Winston Gu James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 100 300
Por Loong, Jacob Teo NUS High School of Math & Science SNG 8 100 100 100 300
Jonathan Khoo Mt Roskill Grammar School NZ 10 100 78 100 278
Li Lim NUS High School of Math & Science SNG 9 100 73 100 273
Zen Been Lee NUS High School of Math & Science SNG 9 100 100 72 272
Zhen Yu, Nicholas Toh NUS High School of Math & Science SNG 10 100 100 70 270
Weile Wayne Tee NUS High School of Math & Science SNG 9 100 100 68 268
Jash Vanjara Normanhurst Boys High School NSW 10 87 76 100 263
Declan McDonnell Normanhurst Boys High School NSW 10 100 100 62 262
Nicholas Hiebl Normanhurst Boys High School NSW 10 100 59 100 259
Devin He Christ Church Grammar School WA 10 100 48 100 248
Xuan Da Clarence Chew NUS High School of Math & Science SNG 9 100 100 46 246
Matthew Turner St Philips Christian College – Salamander Bay NSW 10 100 92 53 245
Silver
Siqi Qiu NUS High School of Math & Science SNG 10 100 100 43 243
Steven Liu James Ruse Agricultural High School NSW 9 95 100 38 233
Xinyuan Feng NUS High School of Math & Science SNG 9 100 100 30 230
Richard Gong Sydney Grammar School NSW 9 79 100 46 225
Lumina Gajanake Christ Church Grammar School WA 9 100 68 54 222
Wei Liang Tan NUS High School of Math & Science SNG 10 74 100 46 220
Kee Hao Jedidiah Koh NUS High School of Math & Science SNG 9 100 95 24 219
Yu Hian Daniel Low NUS High School of Math & Science SNG 10 74 100 44 218
Jason Chu Christ Church Grammar School WA 10 95 59 58 212
Rui En, Daniel Sim NUS High School of Math & Science SNG 9 81 85 46 212
Pranav Dahiya National Junior College SNG 10 74 100 34 208
Charles Jameson Sydney Grammar School NSW 9 100 61 46 207
Yew Chuang Ian Yong NUS High School of Math & Science SNG 10 68 100 38 206
Belinda Shi Methodist Ladies’ College VIC 10 86 58 59 203
Alexander Barber Scotch College VIC 10 100 52 50 202
Tom Copcutt Christ Church Grammar School WA 10 100 0 100 200
Le Tran Kien National Junior College SNG 10 100 53 46 199
Yi Kai Choo NUS High School of Math & Science SNG 9 87 78 33 198
Alex Socha Brighton Secondary College VIC 9 79 93 24 196
Clement Chiu The King’s School NSW 10 95 59 41 195
Anand Bharadwaj Trinity Grammar School VIC 8 100 61 30 191
Hayes Choy James Ruse Agricultural High School NSW 8 81 49 61 191
Yu Siang Leong NUS High School of Math & Science SNG 10 100 86 5 191
Thomas Waring Christ Church Grammar School WA 10 79 35 72 186
Ricky Huang James Ruse Agricultural High School NSW 9 95 59 29 183
Albert Smith Christ Church Grammar School WA 8 82 66 29 177
Jin Ming Koh NUS High School of Math & Science SNG 10 100 25 50 175
Orion Zymaris John Monash Science School VIC 10 52 59 59 170
Bronze
Sze Long Quek NUS High School of Math & Science SNG 9 95 49 24 168
Ben Anderson Christ Church Grammar School WA 10 79 64 24 167
Yong Han Jerome Leow Dunman High School SNG 8 95 10 59 164
Michael Nguyen-Kim Canberra Grammar School ACT 9 81 54 28 163
Hou Chua NUS High School of Math & Science SNG 10 81 27 54 162
Chung Yean Ong NUS High School of Math & Science SNG 9 60 49 50 159
Shashvat Shukla NUS High School of Math & Science SNG 10 95 25 38 158
Wan Rion, Marion Pang NUS High School of Math & Science SNG 10 79 49 28 156
Yew Jen Khai National Junior College SNG 10 79 30 46 155
Thomas Kunc Sydney Grammar School NSW 9 100 5 50 155
Darren Wayne Lim NUS High School of Math & Science SNG 9 60 63 32 155
Tate Kennington James Hargest College NZ 10 60 35 59 154
Hector Morlet Christ Church Grammar School WA 10 95 45 14 154
Misha Mikho John Monash Science School VIC 10 100 49 149
Alexander Shearer Christ Church Grammar School WA 9 79 35 35 149
Atul Barman James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 0 46 146
Julian Tu Sydney Boys High School NSW 10 79 35 32 146
Christopher Jong Willetton Senior High School WA 10 100 42 0 142
Sonia E K Arumuganainar NUS High School of Math & Science SNG 10 82 0 59 141
Dennis Malinton Willetton Senior High School WA 10 95 42 0 137
Jun Hong Tan NUS High School of Math & Science SNG 10 79 35 22 136
Yan Jie Bryan Lim Anderson Junior College SNG 11 95 37 132
William Hu Christ Church Grammar School WA 8 100 31 131
Vinay Kumar Knox Grammar School NSW 10 95 35 130
Qi En Tan NUS High School of Math & Science SNG 9 81 0 46 127
Christopher Seidl Canberra Grammar School ACT 9 100 26 126
Andrew Gammon Scotch College VIC 10 100 25 0 125
Jia Wei Isaac Ong Dunman High School SNG 9 79 46 125
Kevin Zhu James Ruse Agricultural High School NSW 9 51 20 54 125
Thomas Tang Normanhurst Boys High School NSW 10 95 29 0 124
Jacob Proctor Scotch College VIC 8 81 42 123
Ananthu Koloth Christ Church Grammar School WA 10 100 0 21 121
Sasha Goldenberg The King David School VIC 11 65 32 23 120
Tasneef Helal James Ruse Agricultural High School NSW 9 87 30 3 120
Jack McKinney St Peter’s College Senior School SA 10 11 58 51 120
Matthew Cheah Penleigh & Essendon Grammar School VIC 9 60 5 54 119
Shayan Rasaratnam Canberra Grammar School ACT 9 44 49 24 117
Sahad Zahir NUS High School of Math & Science SNG 10 95 0 20 115
Erli John Zhou NUS High School of Math & Science SNG 9 100 0 14 114
Nicholas Miehlbradt Kristin School NZ 10 79 34 113
Rayhan Rahadian NUS High School of Math & Science SNG 9 65 25 23 113
Connor Macdonald Verdon College NZ 9 58 0 46 104
Benjamin Woo Gungahlin College ACT 10 55 49 0 104
Dallas McNeil St Peter’s College Senior School SA 10 60 43 103
James Obrien Normanhurst Boys High School NSW 10 29 50 24 103
Wei Jie, Zachary Teo Anderson Junior College SNG 11 100 0 100
William Woods Melbourne High School VIC 10 100 0 0 100

Senior Division

Name
School
State
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Gold
Michael Chen Scotch College VIC 11 100 100 100 300
Oliver Fisher Normanhurst Boys High School NSW 12 97 100 100 297
Ishraq Huda James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 100 95 295
Choong Yin Howe NUS High School of Math & Science SNG 11 83 100 100 283
Song Pan Dunman High School SNG 12 100 100 74 274
Shao Wei Chong NUS High School of Math & Science SNG 12 97 68 100 265
Jerry Mao Caulfield Grammar School Wheelers Hill VIC 8 100 84 77 261
Gregory Omelaenko North Sydney Boys High School NSW 11 90 91 72 253
Jing Rong Ryan Chew NUS High School of Math & Science SNG 11 100 54 97 251
Sam Thompson Christ Church Grammar School WA 11 97 68 77 242
Silver
Muhammad Irham Rasyidi Bin Zainal NUS High School of Math & Science SNG 12 97 46 90 233
Adrian Goldwaser Melbourne High School VIC 12 100 46 74 220
Kevin Ni Sydney Boys High School NSW 11 77 94 44 215
Daniel Phillips Normanhurst Boys High School NSW 12 92 24 95 211
Yu Yi Jerrold Tan NUS High School of Math & Science SNG 11 83 46 77 206
Hong Jie, Uriel Tan NUS High School of Math & Science SNG 11 85 41 66 192
Yi Min Lee NUS High School of Math & Science SNG 12 52 65 74 191
Tom Zheng Smith’s Hill High School NSW 11 88 100 3 191
Allen Gu Brisbane Grammar School QLD 12 75 80 32 187
Shiyang Yu NUS High School of Math & Science SNG 12 27 72 88 187
Zexin Wang Dunman High School SNG 12 72 80 25 177
Zufeng Wang Scotch College VIC 11 75 100 0 175
Ee Chuan, Eliot Lim NUS High School of Math & Science SNG 12 100 74 0 174
Seyoon Ragavan Knox Grammar School NSW 10 83 86 169
Noah Ingham Dickson College ACT 12 73 92 0 165
Adley Phu Sydney Technical High School NSW 11 100 59 159
Caelan Thomas Lincoln High School NZ 11 73 59 25 157
Bronze
Edward Buckland Scotch College VIC 9 80 72 0 152
Elliott Smith Christ Church Grammar School WA 12 100 51 151
Keeley Hoek Burgmann Anglican Senior School ACT 11 100 38 12 150
Dongchen Sui Dunman High School SNG 11 53 93 3 149
Michael Cui Melbourne High School VIC 11 100 46 146
Yu-Xuan Sean Pek NUS High School of Math & Science SNG 11 97 46 143
Changyoon Lee NUS High School of Math & Science SNG 12 90 45 5 140
Rohan Malik John Monash Science School VIC 12 92 46 138
Joseph Brough Christ Church Grammar School WA 11 72 40 25 137
Liu Chengpei National Junior College SNG 11 82 28 25 135
Nic O’Callaghan Christ Church Grammar School WA 11 58 46 31 135
Pei Fang Dee NUS High School of Math & Science SNG 12 72 61 133
Wen Bin Leow NUS High School of Math & Science SNG 11 45 44 40 129
Yu Chen Lim NUS High School of Math & Science SNG 11 82 37 8 127
Sahan Fernando North Sydney Boys High School NSW 11 100 26 126
Dennis Kai Normanhurst Boys High School NSW 11 77 46 3 126
Michelle Angelica Anthony NUS High School of Math & Science SNG 12 63 54 6 123
Jeffrey Wong Willetton Senior High School WA 11 53 26 40 119
Timothy Masters All Saints’ College WA 11 75 41 0 116
Liam Diprose James Hargest College NZ 12 73 42 115
Chenmu Wu Dunman High School SNG 12 40 44 25 109
He Miao National Junior College SNG 11 75 3 27 105
James Treloar Canberra Grammar School ACT 11 58 29 18 105
Xuhua Leong Dunman High School SNG 11 80 23 103
Max Evans Christ Church Grammar School WA 11 50 46 6 102
Shaun Kerr James Hargest College NZ 12 33 68 101
Alexander Munro Muirhead Ormiston College QLD 11 55 46 0 101
Jun Hao Bryan Ong Dunman High School SNG 12 72 26 3 101

2013 AIO Results

The 2013 AIO was held on 5 September.

Intermediate Division

Student
School
Year
Gold
Choong Yin Howe NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
Yu Chen Lim NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
Surya Mathialagan NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
Wen Yuen Pang Raffles Institution, Singapore 8
Yu-Xuan Sean Pek NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
Seyoon Ragavan Knox Grammar School, New South Wales 9
Jaren Sta Maria NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
Quan Yuan NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
Daniel Yu Hian Low NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Jacob Teo NUS High School Of Math & Science, Singapore 7
Siqi Qiu NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Chenyang Xue Dunman High School, Singapore 9
Silver
Dylan Shan Hong Toh NUS High School Of Math & Science, Singapore 7
Nicholas Toh NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Shashvat Shukla NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Daniel Choi James Ruse Agricultural High School, New South Wales 8
Ryan Jing Rong Chew NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
Ian Yew Chuang Yong NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Keeley Hoek Burgmann Anglican Senior School, Australian Capital Territory 10
Brandon Foong NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Cheng Pei Liu National Junior College, Singapore 10
Declan McDonnell Normanhurst Boys High School, New South Wales 9
Winston Gu James Ruse Agricultural High School, New South Wales 9
Sahan Fernando North Sydney Boys High School, New South Wales 10
Guangxuan Zhang Raffles Institution, Singapore 8
Samuel Thompson Christ Church Grammar School, Western Australia 10
Alexander Barber Scotch College, Victoria 9
Devin He Christ Church Grammar School, Western Australia 9
Kevin Ni Sydney Boys High School, New South Wales 10
Miao He National Junior College, Singapore 10
Oscar Parker North Sydney Boys High School, New South Wales 10
Hashir Zahir NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
Nathan Lee Sydney Technical High School, New South Wales 10
Uriel Hong Jie Tan NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
Likai Tan Raffles Institution, Singapore 8
Peter Thomas Scotch College, Victoria 10
Bronze
Eli Mana Moriah College, New South Wales 10
Atul Barman James Ruse Agricultural High School, New South Wales 8
Jin Ming Koh NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Gregory Omelaenko North Sydney Boys High School, New South Wales 10
Rick Sanders Mount Aspiring College, New Zealand 10
Jeffrey Wong Willetton Senior High School, Western Australia 10
Wei Liang Tan NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Yu Siang Leong NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Joseph Brough Christ Church Grammar School, Western Australia 10
Weiqi Victor Huang NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
James Bartlett Brisbane Grammar School, Queensland 10
William Chow Sydney Boys High School, New South Wales 10
Sonia Esaki Kanthimathi Nainar Arumuga NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Nicholas O’Callaghan Christ Church Grammar School, Western Australia 10
Andrew Gammon Scotch College, Victoria 9
Wen Bin Leow NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
Caiden Morjanoff North Sydney Boys High School, New South Wales 7
Jun Hong Tan NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Christopher Fowler Christ Church Grammar School, Western Australia 10
Matthew Goh St Peter’s College Senior School, South Australia 10
Delvin Goh NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
Amitoze Singh Baulkham Hills High School, New South Wales 10
Sai Suman Mirthipati Raffles Institution, Singapore 9
Thomas Waring Christ Church Grammar School, Western Australia 9
Adley Phu Sydney Technical High School, New South Wales 10
Sahad Zahir NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Timothy Masters All Saints’ College, Western Australia 10
Marion Pang NUS High School Of Math & Science, Singapore 9
Nathan Reed The Knox School, Victoria 9
Sasha Goldenberg The King David School, Victoria 10
Girish Kumar NUS High School Of Math & Science, Singapore 10
Filip Reierson Avondale School, New South Wales 9
Matthew Cheah Penleigh & Essendon Grammar School, Victoria 8
Raycole Dai Sydney Boys High School, New South Wales 10
Jack McKinney St Peter’s College Senior School, South Australia 9
Clement Chiu The King’s School, New South Wales 9
Alexander Gunning Glen Waverley Secondary College, Victoria 10
Dallas McNeil St Peter’s College Senior School, South Australia 9
HD Tang The King’s School, New South Wales 10

Senior Division

Student
School
Year
Gold
Michael Chen Scotch College, Victoria 10
Daaron Chiu James Ruse Agricultural High School, New South Wales 11
Oliver Fisher Normanhurst Boys High School, New South Wales 11
Ishraq Huda James Ruse Agricultural High School, New South Wales 10
Ray Li James Ruse Agricultural High School, New South Wales 11
James Payor The King’s School, New South Wales 12
Francis Wang NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
Jeck Lim NUS High School Of Math & Science, Singapore 12
Silver
Adrian Goldwaser Melbourne High School, Victoria 11
Joshua Lau James Ruse Agricultural High School, New South Wales 12
Yi Min Lee NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
Austin Tankiang North Sydney Boys High School, New South Wales 11
Muhammad Irham Rasyidi Bin Zainal NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
Nicholas Laver Hunter Christian School, New South Wales 12
Daniel Phillips Normanhurst Boys High School, New South Wales 11
Jerry Mao Caulfield Grammar School Wheelers Hill, Victoria 7
Pei Fang Dee NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
Kevin Tran St Peter’s College Senior School, South Australia 12
Matthew Stark Chatswood High School, New South Wales 11
Kai Song Dunman High School, Singapore 11
Ngoc Linh Ta Auckland International College, New Zealand 11
Guanqun Wu Raffles Institution, Singapore 10
Song Pan Dunman High School, Singapore 11
Shao Wei Chong NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
Bronze
Anlong Chua NUS High School Of Math & Science, Singapore 12
Jun Hao Bryan Ong Dunman High School, Singapore 11
Samuel Walladge Open Access College, South Australia 12
Yiheng Yao Raffles Institution, Singapore 10
Leon Shen Brisbane State High School, Queensland 11
Allen Gu Brisbane Grammar School, Queensland 11
Alastair Barnett Canberra Grammar School, Australian Capital Territory 11
Shiyang Yu NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
Donny Yang North Sydney Boys High School, New South Wales 11
Adele Jackson Mlc School, Burwood, New South Wales 11
Andrew Ross Smith’s Hill High School, New South Wales 11
Chang Yoon Lee NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
Michelle A. Anthony NUS High School Of Math & Science, Singapore 11
Hong Yao Alvin Yan Dunman High School, Singapore 11
Zhi Yuan Ang NUS High School Of Math & Science, Singapore 12
Ian Yeo NUS High School Of Math & Science, Singapore 12
Dominic Dall’Osto Brisbane Grammar School, Queensland 12
Joshua Pratt Smith’s Hill High School, New South Wales 12
Justin Huang Normanhurst Boys High School, New South Wales 11

2012 AIO Results

A total of 77 students wrote the Senior version and 142 students wrote the Intermediate version of the Australian Informatics Olympiad. This event was conducted on Thursday 06 September. Results are shown below.

We note that of the 4 perfect scorers in the Senior paper, Joshua Lau was a recent high Silver Medallist at the International Olympiad in Informatics (IOI) in Italy, while Michael Chen was a high Bronze Medallist. Jeck Lim of Singapore was the only student in the world this year to achieve a perfect score in the International Mathematical Olympiad.

Senior Division

Name
School
State
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Gold
CHEN Michael Scotch College VIC 9 100 100 100 300
LAU Joshua James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 100 100 300
LIM Jeck NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 100 100 100 300
Muhammad Haikal Bin Abdullah Zain NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 100 100 300
LAVER Nicholas Hunter Christian School NSW 11 100 100 82 282
KUMAR Ananya NUS High School of Mathematics and Science SIN 12 100 60 100 260
WU Yujin Sydney Boys High School NSW 12 100 100 53 253
Silver
GOLDBACH Daniel Emanuel School NSW 12 100 100 48 248
SHEN Yichen NUS High School of Mathematics and Science SIN 12 100 100 34 234
ARMSTRONG Nicholas Cherrybrook Technology High School NSW 12 72 100 22 194
CHUA Anlong NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 100 58 28 186
CHANNON Geoff Christ Church Grammar School WA 12 81 30 74 185
TOYER Sam Brisbane State High School QLD 11 100 28 40 168
PAYOR James The Kings School NSW 11 76 31 60 167
MAO Jerry Caulfield Grammar Junior School Wheelers Hill VIC 6 20 42 100 162
TURNER Alex Sydney Grammar School NSW 11 100 17 40 157
TANGIRALA Satya Prateek NUS High School of Mathematics and Science SIN 12 41 38 76 155
GIRITHARAN Dinesh Scotch College VIC 12 93 30 30 153
HARE Brandon Killara High School VIC 11 60 73 18 151
NGUYEN Thien Doc NUS High School of Mathematics and Science SIN 12 100 11 31 142
Bronze
TRAN Kevin St Peter’s College SA 11 100 34 6 140
COLBRAN Samuel Edward Herbert St Joseph’s College, Gregory Terrace QLD 12 100 36 0 136
CALEY George Penrith High School NSW 12 100 36 0 136
WALLADGE Samuel Open Access College SA 11 100 30 4 134
WINTER Edward Canberra Grammar School ACT 11 100 24 124
DONOHOE William Melbourne Grammar School VIC 12 100 16 0 116
CHIU Chris The King’s School NSW 11 100 11 5 116
MANDERSON Thomas Brisbane Boys College QLD 11 100 7 3 110
WILLIAMS Nathan Penrith High School NSW 12 44 25 40 109
MORTON Joshua Emanuel School NSW 11 49 30 25 104
COUGHLIN Nicholas St Peter’s Lutheran College QLD 12 100 100
KAREFYLAKIS James Killara High SChool NSW 11 24 50 20 94
CASEY Michael St Peter’s Lutheran College QLD 12 88 88
AZABANI Delan Willetton Senior High School WA 12 50 36 0 86
Dall’OSTO Dominic Brisbane Grammar School QLD 11 46 1 32 79
Van BEREDONCK Kyle Melbourne High School VIC 12 72 72
YEO Ian NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 0 24 45 69
ANG Zhi Yuan NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 24 36 9 69

Intermediate Division

Name
School
State
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Gold
Mohammad Ishraq Huda James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 100 100 300
GOLDWASER Adrian Melbourne High School VIC 9 100 100 100 300
LI Ray James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 98 100 298
FENG Jiahai Raffles Institution SIN 8 100 94 100 294
FISHER Oliver Normanhurst Boys High School NSW 10 100 94 100 294
LEE Yi Min NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 96 86 282
YUAN Quan NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 98 67 265
WANG Francis NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 62 100 262
CHIU Daaron James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 57 257
LIM YU Chen NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 96 50 246
HOWE Choong Lin NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 30 100 230
STARK Matthew Chatswood High School NSW 10 100 98 24 222
Silver
PHILLIPS Daniel Normanhurst Boys High School NSW 10 100 97 24 221
PEK Sean NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 97 22 219
YANG Donny North Sydney Boys High School NSW 10 100 100 14 214
DEE Pei Feng NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 0 100 200
TANKIANG Austin North Sydney Boys High School NSW 10 100 60 18 178
SHI Kevin James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 72 0 172
CHONG Shao Wei NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 42 24 166
YU Shiyang NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 36 26 162
MURALIDARAN Saimurooban James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 31 31 162
GOH Delvin NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 36 22 158
SCARLET Oliver Penrith High School NSW 10 100 30 18 148
HAUSER Michael Sydney Boys High School NSW 10 100 28 19 147
BELL Quentin Scotch College VIC 10 100 22 23 145
GU Allen Brisbane Grammar School QLD 10 100 26 19 145
GUPTA Sanchit James Ruse Agricultural High School NSW 7 100 44 0 144
LEOW Wenbin NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 29 13 142
LIM Eliot NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 29 13 142
LEE Wei Bin Mark NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 20 20 140
YUEN Pang Wen Raffles Institution SIN 7 100 36 4 140
LEE Chang Yoon NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 30 9 139
OMELAENKO Gregory North Sydney Boys High School NSW 9 100 28 7 135
RAGAVAN Seyoon Knox Grammar School NSW 8 100 35 0 135
McDONNELL Declan Normanhurst Boys High School NSW 7 100 23 11 134
ANG Song Gee NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 30 2 132
DHAR Neil Raffles Institution SIN 9 100 30 2 132
ONG Reyner Raffles Institution SIN 8 100 30 2 132
ZAHIR Hashir NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 18 14 132
Bronze
BELL Dylan Christ Church Grammar School WA 10 100 30 130
BOGGETTI Dylan Christ Church Grammar School WA 10 100 30 130
Sta MARIA Jaren NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 28 0 128
CHEN Christopher Sydney Boys High School NSW 10 88 22 17 127
DEY Bobby James Ruse Agricultural High School NSW 7 100 0 26 126
WYNNE Nicholas Christ Church Grammar School WA 10 100 16 9 125
BAO Andy Sydney Boys High School NSW 10 100 25 125
BARBER Alexander Scotch College VIC 8 100 17 7 124
BROUGH Joseph Christ Church Grammar School WA 10 100 0 24 124
REED Nathan The Knox School VIC 9 100 0 23 123
HILSBERG Joseph Qiao Knox Grammar School NSW 10 100 14 8 122
TAN Uriel NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 4 17 121
HOU Allan Christ Church Grammar School WA 10 100 20 0 120
MULHOLLAND-PATTERSON Seamus All Saints College WA 10 100 0 20 120
WANG Zufeng Scotch College VIC 9 100 20 0 163
O’CALLAGHAN Nicholas Christ Church Grammar School WA 9 100 19 0 119
LIM Jing Rong NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 0 18 118
TAN Jerrold NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 18 0 118
TIEN Richard Christ Church Grammar School WA 10 100 17 0 117
HOEK Keeley Burgmann Anglican School ACT 9 81 35 0 116
CHEN Calvin Sydney Boys High School NSW 10 100 14 0 114
SHEN Yan Hao Leon Brisbane State High School QLD 10 100 14 0 114
LIM Nicholas Christ Church Grammar School WA 10 100 6 7 113
TOK Garett NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 13 0 113
Muhammad Irham Rasyidi bin Zainal NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 75 8 29 112
TEO Bradley Raffles Institution SIN 7 100 8 0 108
TRIVEDI Vandit Christ Church Grammar School WA 10 100 8 0 108
KEESING Aaron Elim Christian College NZ 10 100 0 7 107
EVANS Max Christ Church Grammar School WA 9 100 6 0 106
SUTTON Joshua St Peter’s Lutheran College QLD 10 100 6 0 106
JOAQUIN Nicholas Baulkham Hills High School NSW 9 100 5 0 105
SAAYUJYA Chinmoy NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 5 0 105

2011 AIO Results

A record total of 99 students wrote the Senior version and 120 students wrote the Intermediate version of the Australian Informatics Olympiad. This event was conducted on Thursday 01 September. Results are shown below.

Intermediate Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Gold
CHUA Anlong NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 100 100 300
LING Yan Hao NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 100 300
Mohammad Haikal Bin Abdullah Zain NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 100 300
PHILLIPS Daniel Normanhurst Boys High School NSW 9 100 100 100 300
SHAO Lam Yun Ranald Raffles Institution SIN 9 100 100 100 300
SHI Kevin James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 100 100 300
XI Cheong Zhi Desmond Raffles Institution SIN 8 100 100 100 300
XUAN Lin Min Jeshua Raffles Institution SIN 9 100 100 100 300
LAU Joshua James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 98 298
LIM Jeck NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 100 98 298
Silver
WANG Fan Francis NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 78 278
DEE Pei Fang NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 50 250
LEE Yi Min NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 50 250
XU Yiming NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 48 248
MAO Jerry Caulfield Grammar School Wheelers Hill VIC 5 100 100 45 245
Muhammad Irham Rasyidi B Z NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 45 245
GOLDWASER Adrian Melbourne High School VIC 9 100 100 40 240
TANKIANG Austin North Sydney Boys High School NSW 9 100 100 33 233
YEO Ian NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 100 33 233
LAVER Nicholas Hunter Christian School NSW 10 100 30 100 230
YU Shiyang NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 28 228
MORTON Joshua Emanuel School NSW 10 100 100 25 225
CHONG Kai Hern NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 20 220
LI Ray James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 30 90 220
MILES William Tumut High School NSW 9 100 100 10 210
STARK Matthew Chatswood High School NSW 9 100 60 50 210
CHEONG U-Er Claire NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 60 48 208
LEE Chang Yoon NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 8 208
MURALIDARAN Sai James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 100 8 208
ANTHONY Michelle Angelica NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 3 203
BELL Quentin Scotch College VIC 9 100 100 3 203
PARAMESHWARAN Kajanan James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 100 3 203
WALLADGE Samuel Australian Christian College, Moreton QLD 10 100 100 3 203
Bronze
BARBER Alec Scotch College VIC 7 100 100 0 200
BELL Dylan Christ Church Grammar School WA 9 100 100 200
HUANG Bruce James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 0 200
HYANKI Rishi Caulfield Grammar School Caulfield Campus VIC 10 100 100 0 200
LEE Yong Jie Richard NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 0 200
POVAH Jack Perth Modern School WA 10 100 100 200
SUTTON Joshua St Peter’s Lutheran College QLD 9 100 100 0 200
LIM Xin Ai NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 65 25 190
LIM Ee Chuan Eliot NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 32 48 180
ONG Ze Xuan NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 38 40 178
BLOOM Jake Moriah College NSW 10 74 100 30 177
QIU Siyu NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 65 10 175
ANG Zhi Yuan NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 60 13 173
CHONG Shao Wei NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 55 18 173
FAN Tingwei Raffles Institution SIN 9 100 55 8 163
TIEN Richard Christ Church Grammar School WA 9 100 60 3 163
KEARNEY Liam Christ Church Grammar School WA 10 100 60 0 160
PRITJATNA Alvin Normanhurst Boys High School NSW 9 100 60 0 160
SUTHERLAND Donald Christ Church Grammar School WA 10 100 60 0 160
HOEK Keeley Burgmann Anglican School ACT 8 100 7 50 157
TAN Wei Liang Byorn NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 21 35 156
BARNETT Alastair Canberra Grammar School ACT 9 100 40 15 155
YANG Donny North Sydney Boys High School NSW 9 100 40 15 155
CHIU Daaron James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 38 15 153
LEE Wei Bin Mark NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 40 13 153
TRIVEDI Vandit Christ Church Grammar School WA 9 100 50 3 153

Senior Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Gold
DRAKE-BROCKMAN Thomas Christ Church Grammar School WA 12 100 100 100 300
KUMAR Ananya NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 100 100 100 300
NEWEY Robert Cobar High School NSW 12 100 100 100 300
MARTYNOV Evgeny James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 63 263
LIU Wen Jia Sydney Boys High School NSW 12 95 97 63 255
GOLDBACH Daniel Emanuel School NSW 11 100 100 50 250
van der WESTHUIZEN Niel Fraser Coast Anglican College QLD 12 100 100 50 250
RAO Bob North Sydney Boys High School NSW 11 100 100 49 249
ZHOU Jiatong Sydney Boys High School NSW 12 75 97 63 235
Silver
WU Yujin Sydney Boys High School NSW 11 100 100 30 230
SHEN Yichen NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 100 100 28 228
TANGIRALA Satya Prateek NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 100 100 23 223
SU Michael James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 100 20 220
HUANG Geyang Anglo-Chinese Junior College SIN 11 100 97 13 210
SOMERVILLE Charlie Caulfield Grammar School (Caulfield Campus) VIC 11 95 100 14 209
CHEN Michael Scotch College VIC 8 100 100 8 208
SHEN Darren North Sydney Boys High School NSW 11 100 100 8 208
UNG Vanessa Hornsby Girls’ High School NSW 11 100 100 8 208
HUANG Leo James Ruse Agricultural High School NSW 11 95 100 8 203
GIRITHARAN Dinesh Scotch College VIC 11 100 100 0 200
DONOHOE William Melbourne Grammar School VIC 11 70 100 10 180
DONALDSON Nicholas Narrabundah College ACT 11 70 100 4 174
MOSES Jesse Emanuel School NSW 11 100 44 13 157
ZHU Liang Anglo-Chinese Junior College SIN 11 50 100 4 154
ALDERMAN Luke Normanhurst Boys High School NSW 11 40 100 4 144
Bronze
CALEY George Penrith High School NSW 11 80 34 25 139
TAN Oliver North Sydney Boys High School NSW 11 100 30 9 139
QIAO Jeremy Trinity Grammar School NSW 11 70 27 34 131
LOW Gabriel Normanhurst Boys High School NSW 11 100 30 0 130
TAN Win Zheng All Saints College WA 12 100 17 13 130
PAULEY Brendan Christ Church Grammar School WA 12 60 30 25 115
AZABANI Delan Willetton Senior High School WA 11 60 27 26 113
ROBERTS Tristan Brisbane Boys College QLD 11 60 27 25 112
BLECHER Rafael Emanuel School NSW 11 60 19 31 110
XU Morgan James Ruse Agricultural High School NSW 11 50 34 25 109
YIM Andrew Rose Bay Secondary College NSW 11 65 44 109
GOULD Stuart Perth Modern School WA 12 60 27 21 108
ANDERSEN David Fraser Coast Anglican College QLD 12 100 0 0 100
NGUYEN Duc Thien NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 75 0 23 98
ROYAL Josh Moriah College NSW 11 45 27 25 97
COUGHLIN Nicholas St Peter’s Lutheran College QLD 11 60 30 4 94
EFFENDY Jeffrey Innova Junior College SIN 12 80 14 0 94
ALLIE David St Joseph’s College, Gregory Terrace QLD 12 55 30 8 93
SHELTON Mark All Saints College WA 12 60 27 5 92
CRANSTON Jason Heights College QLD 12 60 30 0 90
ROW Sam Ayr State High School QLD 11 60 30 90
BERKOWICZ Benjy Moriah College NSW 11 60 27 0 87
WILLIAMS Nathan Penrith High School NSW 11 60 27 0 87

2010 AIO Results

A record total of 92 students wrote the Senior version and 116 students wrote the Intermediate version of the sixth Australian Informatics Olympiad. This event was conducted on Thursday 02 September. This is the first time more than 200 submissions have been received. Results are shown below.

Intermediate Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Gold
BUTLER James De La Salle College Malvern VIC 10 100 100 100 300
GOLDBACH Daniel Emanuel School NSW 10 100 100 100 300
KUMAR Ananya NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 100 100 300
LAU Joshua James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 100 100 300
LAVER Nicholas Hunter Christian School NSW 9 100 100 100 300
SEAL Nathan Home Education Network VIC 9 100 100 100 300
SU Michael James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 96 296
MOSES Jesse Emanuel School NSW 10 100 95 96 291
GIRITHARAN Dinesh Scotch College VIC 10 67 100 100 267
PHILLIPS Daniel Normanhurst Boys High School NSW 8 100 100 62 262
Silver
BERKOWICZ Benjy Moriah College NSW 10 100 100 60 260
HUANG Leo James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 60 260
SOMERVILLE Charlie Caulfield Grammar School (Caulfield Campus) VIC 10 100 100 58 258
SHI Kevin James Ruse Agricultural High School NSW 8 100 95 50 245
MAO Jerry Caulfield Grammar School Wheelers Hill VIC 4 100 100 44 244
WONG Chris Burnside High School NZ 9 100 100 42 242
UNG Vanessa Hornsby Girls’ High School NSW 10 100 100 33 233
SHEN Yichen NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 100 29 229
CHUA Anlong NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 50 75 225
COLBRAN Samuel St Joseph’s College, Gregory Terrace QLD 10 100 100 25 225
LIM Jeck NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 50 75 225
SHEN Darren North Sydney Boys High School NSW 10 100 50 75 225
SCHADEBERG Richard Manly Selective Campus NSW 7 100 100 20 220
BEDWELL Jasper Canberra Grammar School ACT 10 100 90 23 213
CHEN Michael Scotch College VIC 7 100 50 60 210
CHIU Daaron James Ruse Agricultural High School NSW 8 100 100 10 210
OWEN Hayden Koo Wee Rup Secondary College VIC 10 100 100 200
SOLOMON Adam Moriah College NSW 10 100 100 200
WRIGHT Jason Exeter High School TAS 10 100 100 200
Bronze
JASHANK Jeremy Manly Selective Campus NSW 9 96 100 196
LIM Xin Ai NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 90 0 190
ZHANG Arlen James Ruse Agricultural High School NSW 8 67 100 10 177
THIEN Nguyen Duc NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 65 50 60 175
AZABANI Delan Willetton Senior High School WA 10 100 5 60 165
BLOOMFIELD Aiden St Stephen’s School WA 9 67 35 60 162
MORRIS Harry Normanhurst Boys High School NSW 9 96 55 11 162
CHEONG U-Er Claire NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 60 160
HUANG Eric North Sydney Boys High School NSW 9 100 0 60 160
TAN Wei Liang Byorn NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 42 50 60 152
HE Kuangda Burnside High School NZ 9 100 5 45 150
HOEK Keeley Burgmann Anglican School ACT 7 100 35 10 145
ZHOU Albert North Sydney Boys High School NSW 9 100 25 19 144
HUANG Bruce R James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 20 23 143
VAARTJES Jeremy Illawarra Christian School Cordeaux Campus NSW 9 100 30 12 142
HA Jason Scotch College VIC 10 75 45 20 140
CHERRYH Michael Gold Creek School ACT 7 100 15 24 139
ZAWKO Victoria Australian Christian College: Moreton De QLD 9 100 30 6 136
JOSH Royal Moriah College NSW 10 96 20 15 131
DONALDSON Nicholas Lyneham High School ACT 10 100 20 10 130
WINTER Edward Canberra Grammar School ACT 9 96 30 126
HE Patrick Scotch College VIC 9 100 20 0 120
YOUNG Aaron Caboolture State High School QLD 10 100 10 10 120
LEONG Dylan Willetton Senior High School WA 9 98 10 10 118
PHILIPOSE John Alex NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 96 20 116
ADNEY Jake Manly Selective Campus NSW 9 100 0 15 115
KTALAV Itai Emanuel School NSW 9 100 15 0 115
STACK Glen Taroona High School TAS 9 100 15 115
MCCARDWELL Carter SCECGS Redlands NSW 9 69 35 10 114

Senior Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Gold
XU Dawson Scotch College VIC 11 100 100 100 300
WONG Kenneth James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 96 296
NEWEY Robert Cobar High School NSW 11 100 100 68 268
STOTT Ben De La Salle College Malvern VIC 12 100 100 67 267
MARTYNOV Evgeny James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 100 64 264
LE Minh Tu NUS High School of Mathematics and Science SIN 12 100 80 65 245
BURNETT Karla Hornsby Girls’ High School NSW 12 100 100 36 236
CHANG Oliver North Sydney Boys High School NSW 11 100 100 36 236
COURTNEY Eliot Como Secondary College WA 11 100 100 36 236
XU David Duncraig Senior High School WA 11 100 100 36 236
Silver
HARRISON Luke Normanhurst Boys High School NSW 12 35 100 100 235
SHAW Alexis Merewether High School NSW 12 65 100 66 231
GIBSON Angus Canberra Grammar School ACT 12 100 100 25 225
TAN Xin Zheng All Saints’ College WA 11 100 100 25 225
BENNETT Sarah Christchurch Girls High School NZ 12 100 100 24 224
DRAKE-BROCKMAN Thomas Christ Church Grammar School WA 11 100 100 24 224
van der WESTHUIZEN Niel Fraser Coast Anglican College QLD 11 65 100 57 222
GLASSON Logan Burnside High School NZ 9 100 100 18 218
CRANE Bethany Hornsby Girls’ High School NSW 12 75 100 36 211
CHEN Albert Scotch College VIC 11 100 100 5 205
HAMMERICH Michael Mount Aspiring College NZ 12 65 100 36 201
RILEY Mitchell Queensland Academy For Science, Mathematics & Technology QLD 12 65 100 36 201
SEMLER Andrew Normanhurst Boys High School NSW 12 65 100 36 201
Bronze
MCARTHUR Steph Pittwater House Grammar School NSW 11 100 60 36 196
MROZ Michael Willetton Senior High School WA 12 100 55 36 191
ZHOU Steven Queensland Academy For Science, Mathematics & Technology QLD 11 100 55 36 191
BECKER Hayden Burnside High School NZ 12 65 100 25 190
HUANG Hunter North Sydney Boys High School NSW 12 65 100 15 180
ASHOK Anubhav Pioneer Junior College SIN 11 90 50 36 176
SYMON Fergus Canberra Grammar School ACT 12 35 100 36 171
LIM Gan Shun NUS High School of Mathematics and Science SIN 12 65 100 5 170
WANG Max North Sydney Boys High School NSW 12 100 55 15 170
WESTLING Fredrik Pittwater House Grammar School NSW 11 100 55 15 170
ANDERSEN David Fraser Coast Anglican College QLD 11 65 100 4 169
TIONG Peng All Saints’ College WA 12 95 50 24 169
ZAWKO Thomas Australian Christian College: Moreton De QLD 12 100 65 165
SOMERVILLE Jeremy Southern Cross School K-12 NSW 11 75 50 36 161
TONG Jieqi Innova Junior College SIN 12 65 60 36 161
MORRIS Gill Korowal School NSW 12 65 55 36 156
MLODAWSKI Alex Willetton Senior High School WA 11 100 55 0 155
WHITE Sam Burnside High School NZ 11 100 55 0 155
BARTELS Alain Duncraig Senior High School WA 11 100 50 3 153
VINCENT-CROSS Thomas St Johns College NSW 9 95 55 3 153
YEO Kai Yeat Innova Junior College SIN 11 100 50 3 153

2009 AIO Results

A record total of 78 students wrote the Senior version and 64 students wrote the Intermediate version of the fifth Australian Informatics Olympiad. This event was conducted on Thursday 03 September.

Intermediate Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Q4
Total
Gold
XU Dawson Scotch College VIC 10 100 100 80 100 380
NEWEY Robert Cobar High School NSW 10 100 100 80 94 374
KUMAR Ananya NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 80 94 374
LAVER Nicholas Hunter Christian School NSW 8 100 100 95 69 364
LI Xuanji NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 100 60 97 357
GOLDBACH Daniel Emanuel School NSW 9 100 100 80 69 349
Silver
DRAKE-BROCKMAN Thomas Christ Church Grammar School WA 10 100 100 48 69 317
SHEN Yichen NUS High School of Mathematics and Science SIN 9 100 100 10 100 310
van der WESTHUIZEN Niel Fraser Coast Anglican School QLD 10 60 100 80 69 309
CHEN Albert Scotch College VIC 10 100 100 100 6 306
CASEY Kyle NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 100 90 5 295
LAU Joshua James Ruse Agricultural High School NSW 8 100 100 85 5 290
GIRITHARAN Dinesh Scotch College VIC 9 100 100 80 6 286
SU Michael James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 100 80 2 282
NUNN Elliot Seton Catholic College WA 10 100 100 80 280
MOSES Jesse Emanuel School NSW 9 100 100 70 0 270
COURTNEY Eliot Como Secondary College WA 10 100 100 60 3 263
Bronze
TJOENG Andy Willetton Senior High School WA 10 100 100 38 6 244
SHEN Darren North Sydney Boys High School NSW 9 73 94 66 233
KUAN Xiang Wen NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 100 9 6 215
SHELTON Mark All Saints College WA 10 100 100 10 210
ALTMAN Daniel Emanuel School NSW 9 100 99 0 11 210
KHO Li Willetton Senior High School WA 10 100 99 0 6 205
PHILLIPS Daniel Normanhurst Boys High School NSW 7 100 100 0 0 200
SOMERVILLE Charlie Caulfield Grammar School VIC 9 87 30 75 192
BUTLER James De la Salle College VIC 9 87 9 90 6 192
MLODAWSKI Alex Willetton Senior High School WA 10 80 100 0 6 186
BLECHER Rafael Emanuel School NSW 9 80 100 0 180
STOTT Alex De la Salle College VIC 9 60 100 0 6 166
CHIU Daaron James Ruse Agricultural High School NSW 7 73 4 80 0 157
AZABANI Delan Willetton Senior High School WA 9 27 100 14 6 147
WARD William Brisbane Grammar School QLD 10 80 66 146
KARTAWADANA Albert James Ruse Agricultural High School NSW 9 87 40 5 6 138

Senior Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Q4
Total
Gold
BERGER Daniel Moriah College NSW 12 100 100 100 100 400
WANG Joseph James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 100 100 400
WONG Kenneth James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 95 100 92 387
MARTYNOV Evgeny James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 95 100 75 370
FAN Steven James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 100 27 327
GATENBY Jackson Brisbane Grammar School QLD 12 100 95 95 34 324
CHATFIELD Glen All Saints College WA 12 100 78 91 41 310
Silver
WELSH Simon Scots College NZ 12 100 100 100 7 307
LOW Weilin Innova Junior College SIN 12 100 66 100 40 306
WONG Marcus North Sydney Boys High School NSW 12 100 100 100 0 300
TIAN David James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 95 94 7 296
NIBALI Aiden Marcellin College VIC 11 100 95 80 10 285
DANG An Son NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 100 95 84 0 279
HARRISON Luke Normanhurst Boys High School NSW 11 100 95 75 5 275
OLORIN Sharif Korowal School NSW 11 100 95 69 264
LE Minh Tu NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 100 95 56 2 253
GIBSON Angus Canberra Grammar School ACT 11 100 70 66 5 241
STOTT Ben De la Salle College VIC 11 100 90 41 5 236
NGO Yizhi Kenny Innova Junior College SIN 12 100 95 23 0 218
BERRY Duncan Tasmanian Academy Hobart Campus TAS 11 100 100 16 216
Bronze
LIM Gan Shun NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 100 70 38 0 208
PREM Vishnu NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 100 69 38 0 207
LAMBE Samantha Radford College ACT 11 100 70 33 203
THOMAS Michael Willetton Senior High School WA 12 100 95 6 0 201
SYMON Fergus Canberra Grammar School ACT 11 100 100 200
ZHU Chongyu Stawell Secondary College VIC 11 100 96 0 0 196
MARSHALL Peter Radford College ACT 11 100 96 0 196
ANDERSON-BUTTERWORTH Robert Lake Munmorah High School NSW 12 100 27 69 0 196
CRANE Bethany Hornsby Girls High School NSW 11 100 95 0 195
WONG Say Juan Jeremias NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 100 95 0 195
MROZ Michael Willetton Senior High School WA 11 100 86 6 192
HO Xian Zheng Dylan NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 100 1 84 0 185
SHAW Alexis Merewether High School NSW 12 99 75 174
BURNETT Karla Hornsby Girls High School NSW 11 100 70 2 172
ADAMS Rhys Marcellin College VIC 11 100 69 0 0 169
TRUBSHAW Benjamin Brisbane Grammar School QLD 11 100 29 31 2 162
BAMBANG Indra Innova Junior College SIN 12 100 54 6 160
GILBERT Andrew Lindisfarne Anglican Grammar School NSW 12 100 54 154
ENDE Jesse Moriah College NSW 11 100 48 148

2008 AIO Results

A total of 38 students wrote the Senior version and 52 students wrote the Intermediate version of the fourth Australian Informatics Olympiad. This event was conducted on Thursday 05 September.

Intermediate Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Q4
Total
Gold
WONG Kenneth James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 100 100 400
LE Minh Tu NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 32 97 100 329
NIBALI Aiden Marcellin College VIC 10 100 66 45 100 311
XU Dawson Scotch College VIC 9 100 9 66 100 275
Silver
LIM Gan Shun NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 86 62 45 66 259
STOTT Ben De La Salle College Malvern VIC 10 100 18 66 60 244
MARTYNOV Evgeny James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 35 3 76 214
ADAMS Rhys Marcellin College VIC 10 100 24 45 7 176
BERRY Duncan Taroona High School TAS 10 48 0 27 100 175
CHEN Albert Scotch College VIC 9 92 7 5 66 170
COURTNEY Elliott Como Secondary College WA 9 48 9 8 78 143
GIRITHARAN Dinesh Scotch College VIC 8 100 5 0 29 134
DANG An Son NUS High School of Mathematics and Science SIN 10 100 18 16 134
Bronze
NOLAN Daniel The Friends School TAS 10 42 22 32 18 114
CLIFF Edward Scotch College VIC 10 98 0 8 2 108
GOLDBACH Daniel Emanuel School NSW 8 100 7 0 107
TAY Ian Leeming Senior High School WA 10 92 11 103
KHOR Calvin Leeming Senior High School WA 9 100 0 0 0 100
LAVER Nicholas Hunter Christian School NSW 7 82 12 94
MILTON Robert Southwood Boys Grammar School VIC 10 42 51 0 93
KARTAWARDANA Albert James Ruse Agricultural High School NSW 8 48 7 0 3 58
PEOPLES Adrian Marcellin College VIC 10 28 28
SABA Joseph Marcellin College VIC 10 28 0 0 28
SHEN Darren North Sydney Boys High School NSW 8 0 15 3 18
BELL Michael Leeming Senior High School WA 9 7 0 8 2 17
ENTCHEV Delian James Ruse Agricultural High School NSW 8 0 11 4 0 15

Senior Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Q4
Total
Gold
CHEN Xi James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 100 100 400
LACKO Jarrah James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 100 100 400
WANG Joseph James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 92 100 93 385
Silver
MURRAY Jack De La Salle College Malvern VIC 12 100 82 100 100 382
BERGER Daniel Moriah College NSW NSW 11 100 100 100 67 367
FAN Steven James Ruse Agricultural High School NSW 11 98 100 100 67 365
SLATYER Harry Narrabundah College ACT 12 100 100 100 65 365
GATENBY Jackson Brisbane Grammar School QLD 11 100 100 100 28 328
MAI Willy James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 100 13 313
Bronze
CHIONG Yao Sheng NUS High School of Mathematics and Science SIN 12 89 90 60 58 297
TIAN David James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 33 68 60 261
THANH Min Tue Vo NUS High School of Mathematics and Science SIN 11 100 30 100 21 251
McGERR Thomas Leeming Senior High School WA 12 100 73 66 11 250
McGEE Michael Hagley Community College NZ 12 89 21 100 34 244
KWAN Matthew North Sydney Boys High School NSW 11 89 27 60 65 241
FOSTER Paul St Joseph’s Catholic High School, Albion Park NSW 12 89 32 60 39 220
LAU Norris James Ruse Agricultural High School NSW 12 98 8 100 0 206
WEISS Robbie Emanuel School NSW 11 89 36 36 19 180
OSADA Yuki Como Secondary College WA 12 100 14 60 1 175

2007 AIO Results

A total of 43 students wrote the Senior version and 33 students wrote the Intermediate version of the third Australian Informatics Olympiad. This event was conducted on Thursday 06 September.

Intermediate Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Q4
Total
Gold
BERRY Duncan Taroona High School TAS 9 100 70 100 25 295
LI Adrian Scotch College VIC 10 100 70 93 25 288
WANG Joseph James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 85 0 285
Silver
GATENBY Jackson Brisbane Grammar School QLD 10 100 63 88 25 276
TIAN David James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 70 86 15 271
WEISS Robbie Emanuel School NSW 10 100 68 75 25 268
BERGER Daniel Moriah College NSW 10 100 100 0 66 266
WONG Kenneth James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 70 80 0 250
FAN Steven James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 70 75 0 245
Bronze
KANG Matthew The Hutchins School TAS 10 100 100 12 6 218
CHIA Frank Leeming Senior High School WA 10 100 100 4 0 204
NOLAN Daniel The Friends School TAS 10 100 100 4 0 204
LORD James The Hutchins School TAS 10 100 70 4 0 174
PACE Emilio St Peters College SA 8 100 70 0 0 170
MILTON Robert Southwood Boys Grammar VIC 9 100 50 150
KOVILPILLAI Reuben St Peters College SA 8 100 13 6 119

Senior Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Q4
Total
Gold
CHEN Yunlong St Luke’s Grammar School NSW 11 100 100 100 100 400
LACKO Jarrah James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 100 100 100 400
MURRAY Jack De La Salle College Malvern VIC 11 100 100 100 100 400
SLATYER Harry Narrabundah College ACT 11 100 100 100 100 400
Silver
POPE Reiner Fort Street High School NSW 12 100 100 100 67 367
MAI Willy James Ruse Agricultural High School NSW 11 93 100 100 73 366
APTHORP Jeremy Fort Street High School NSW 12 100 100 80 82 362
VISENTIN Daniel MacKillop Catholic College ACT 12 100 100 100 60 360
ASPEOTIS Todd Brisbane Grammar School QLD 12 100 82 100 40 322
McINNES Angus De La Salle College Malvern VIC 12 100 100 100 16 316
AXTENS Daniel Willetton Senior High School WA 11 100 100 30 69 299
Bronze
TWITE Adam Tintern Schools VIC 12 70 100 40 64 274
LAU Norris James Ruse Agricultural High School NSW 11 85 87 80 0 252
CHEN Xi James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 0 100 38 238
BRASSIL Matthew Batemans Bay High School NSW 11 70 100 44 214
HEAP Tim Rosny College TAS 12 70 75 67 212
JAYAWARDENA Binu Hale School WA 11 53 15 20 98 186
TALBOT Gordon Southwood Boys Grammar VIC 12 53 0 100 31 184
SIMPSON Thomas Batemans Bay High School NSW 11 70 100 0 170
GALLAGHER Jackson Batemans Bay High School NSW 11 70 100 0 170
LEWIS Lev Emanuel School NSW 11 10 27 100 24 161
EDWARD David Moriah College NSW 11 70 90 0 160

2006 AIO Results

A total of 45 students wrote the Senior version and 32 students wrote the Intermediate version of the second Australian Informatics Olympiad. This event was conducted on Thursday 07 September.

Intermediate Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Q4
Total
Gold
MURRAY Jack De La Salle College Malvern VIC 10 100 100 100 100 400
MAI Willy James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 70 100 370
Silver
SLATYER Harry Canberra Grammar School ACT 10 100 90 70 60 320
WORTHINGTON Joachim St Patricks College Sutherland NSW 10 100 100 50 65 315
ABEYASINGHE Sahan Gold Creek School ACT 10 100 100 10 100 310
ROBERTS David Anglican Church Grammar School QLD 10 100 100 75 20 295
BORNHOLT James Canberra Grammar School ACT 9 100 100 75 0 275
POLLACK David Moriah College NSW 10 100 85 50 235
Bronze
BERGER Daniel Moriah College NSW 9 100 90 10 25 225
LAU Norris James Ruse Agricultural High School NSW 10 42 100 75 217
TIAN David James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 75 0 35 210
PADGHAM Leif Como Secondary College WA 10 100 55 25 0 180
FAN Steven James Ruse Agricultural High School NSW 9 64 100 0 164
SEARLE Ashton Como Secondary College WA 10 68 55 25 148
LUSH Brenton Como Secondary College WA 10 70 50 25 0 145

Senior Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Q4
Total
Gold
CHEN Christopher Carey Baptist Grammar Senior School VIC 11 100 100 100 100 400
LACKO Jarrah James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 100 100 400
ALPERT Alan Brisbane Grammar School QLD 10 100 100 100 100 400
CHEN Xi James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 100 100 400
Silver
McINNES Angus De La Salle College Malvern VIC 11 65 100 100 25 290
NEUGEBAUER Christopher Hutchins School TAS 12 100 70 83 17 270
LIM Milton James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 60 5 265
MATHEWS Alex Como Secondary College WA 11 100 53 100 5 258
LEWIS David North Sydney Boys High School NSW 12 100 70 60 13 243
JONES Gidon Moriah College NSW 12 100 40 40 60 240
HOLLOWAY Jet Hutchins School TAS 12 45 20 100 65 230
Bronze
STEWART Tyler Red Cliffs Secondary College VIC 11 80 100 5 185
LEI Victor Scotch College VIC 11 50 70 60 180
ASPEOTIS Todd Brisbane Grammar School QLD 11 45 25 100 5 175
MUNRO David North Sydney Boys High School NSW 12 55 70 21 5 151
SCOTT Jake North Sydney Boys High School NSW 11 75 30 40 145
YOUNG Nicholas Brisbane Grammar School QLD 12 45 5 95 0 145
RICE Oliver North Sydney Boys High School NSW 11 100 30 0 13 143
ZASTROW Tyson Somerset College QLD 12 100 20 19 0 139
VISENTIN Daniel Mackillop Catholic College ACT 11 55 70 3 9 137
FISCHER Niklas Como Secondary College WA 11 100 0 35 135
TAYLOR Alex Somerset College QLD 12 75 0 60 0 135

2005 AIO Results

A total of 35 students wrote the Senior version and 23 students wrote the Intermediate version of the first Australian Informatics Olympiad. This event was conducted on Thursday 01 September.

Intermediate Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Q4
Total
Gold
McINNES Angus De La Salle College Malvern VIC 10 100 100 100 100 400
AXTENS Daniel Willetton Senior High School WA 9 100 100 100 100 400
Silver
ASPEOTIS Todd Brisbane Grammar School QLD 10 100 100 91 70 361
ABLITT-HOWSE Taran Mansfield Secondary College VIC 10 100 100 80 70 350
CHEN Xi James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 100 88 15 303
WORTHINGTON Joachim St Patrick’s College Sutherland NSW 9 100 100 100 300
ABEYASINGHE Sahan Gold Creek School ACT 9 100 100 100 0 300
Bronze
MURRAY Jack De La Salle College Malvern ACT 9 100 100 72 10 282
LACKO Jarrah James Ruse Agricultural High School NSW 9 100 100 49 15 264
ROBERTS David Anglican Church Grammar School QLD 9 100 55 76 231
TONG Xuan Glen Waverley Secondary College VIC 10 70 70 80 220
MATHEWS Alexander Como Secondary College WA 10 100 77 34 211
GRANT Max Red Cliffs Secondary College VIC 10 70 67 42 0 179

Senior Division

Name
School
Region
Year
Q1
Q2
Q3
Q4
Total
Gold
KUMAR Ramana Canberra Grammar School ACT 12 100 100 100 10 310
KUMMERFELD Jonathan Emanuel School NSW 12 100 100 100 10 310
LEONG Chris James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 100 5 305
Silver
DAVIES Alexander Anglican Church Grammar School QLD 12 73 100 100 5 278
EDWARDS Timothy Mercedes College SA 12 86 96 95 277
CHEN Christopher Carey Baptist Grammar School VIC 11 100 60 15 65 240
ALPERT Alan Brisbane Grammar School QLD 11 100 100 40 0 240
MUNRO David North Sydney Boys High School NSW 11 100 17 100 0 217
SKATES Daniel Como Secondary College WA 11 100 100 10 210
RANATUNGA Thavidu Lake Tuggeranong College ACT 12 100 58 45 203
Bronze
TALANINE Kirill Canberra Grammar School ACT 12 100 100 200
LIM Milton James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 100 0 200
SARNARI Andres St Peter’s College SA 11 100 100 200
CHAPPELL Timothy Redcliffe State High School QLD 12 71 100 10 0 181
BIELENBERG Nathanael Redcliffe State High School QLD 12 46 100 146
SU Louis James Ruse Agricultural High School NSW 11 85 54 5 144
BHAKTA Jaideep Red Bend Catholic College NSW 12 84 60 144
ADAMS Adam Red Bend Catholic College NSW 11 100 20 0 0 144
GARTON SMITH Rufus John XXIII College WA 11 85 4 10 5 104
HELLMERS Duncan The Scots College NSW 11 100 100
YOUNG Nicholas Brisbane Grammar School QLD 11 0 100 100