Australian Invitational Informatics Olympiad (AIIO) Results

12th Australian Invitational Informatics Olympiad 2017

Congratulations to the 42 students invited to enter the Australian Invitational Informatics Olympiad (AIIO) held on 9 February 2017. The leading scorers are listed here.

 

AIIO 2016 Results

Congratulations to the 46 students invited to enter the Australian Invitational Informatics Olympiad (AIIO) held on 11 February 2016. The leading scorers are listed below.[/vc_column_text]

Competitor
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Perfect Score
Richard Gong Sydney Grammar School NSW 11 100 100 100 300
Jerry Mao Caulfield Grammar School VIC 10 100 100 100 300
Declan McDonnell Normanhurst Boys High School NSW 12 100 100 100 300
Gold
Andrew Chen Auckland International College NZ 10 100 100 55 255
Silver
Clement Chiu The King’s School NSW 11 100 100 20 220
Devin He Christ Church Grammar School WA 12 100 65 55 220
Belinda Shi Methodist Ladies’ College VIC 12 100 65 55 220
Jonathan Khoo Mt. Roskill Grammar School NZ 12 100 15 100 215
Christopher Brown Christ’s College NZ 12 100 0 100 200
Charles Jameson Sydney Grammar School NSW 11 100 65 0 165
Qingchuan Zhang Kristin School NZ 12 100 40 20 160
Bronze
Anand Bharadwaj Trinity Grammar School VIC 10 100 40 0 140
David Cui Kristin School NZ 12 100 40 0 140
Seungje Jung Christ’s College NZ 11 100 40 140
Sam Parkinson Telopea Park School ACT 10 100 40 0 140
Ryan Stocks Radford College ACT 10 100 40 0 140
Steve Liu James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 40 0 140
Julian Tu Sydney Boys High School NSW 12 100 40 140
Edward Buckland Scotch College VIC 11 100 15 20 135
Byung-Hoon Cho Auckland Grammar School NZ 12 100 15 20 135
Lumina Gajanayake Christ Church Grammar School WA 11 65 65 0 130
Steve Liu James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 15 0 115
Michael Zhao Box Hill High School VIC 9 100 15 0 115
Adam Leung James Ruse Agricultural High School NSW 10 65 40 0 105

 

AIIO 2015 Results

A total of 37 students participated in this event.

Competitor
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Perfect Score
Michael Chen Scotch College VIC 12 100 100 100 300
Ishraq Huda James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 100 300
Gold
Richard Gong Sydney Grammar NSW 10 100 100 0 200
Jerry Mao Caulfield Grammar School VIC 9 100 100 0 200
Greg Omelaenko North Sydney Boys High School NSW 12 100 100 0 200
Silver
Devin He Christ Church Grammar School WA 11 100 60 0 160
Tom Zheng Smith’s Hill High School NSW 12 100 50 0 150
Clement Chiu The King’s School NSW 11 85 60 0 145
Jonathan Khoo Mt. Roskill Grammar School NZ 11 70 60 0 130
Bronze
Declan McDonnell Normanhurst Boys High School NSW 11 70 50 0 120
Edward Buckland Scotch College VIC 10 100 10 0 110
Winston Gu James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 10 0 110
Lumina Gajanayake Christ Church Grammar School WA 10 100 0 0 100
Charles Jameson Sydney Grammar School NSW 10 100 0 0 100
Steve Liu James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 0 0 100
Adley Phu Sydney Technical High School NSW 11 100 0 0 100
Samuel Thompson Christ Church Grammar School WA 12 100 0 0 100
Jash Vanjara Normanhurst Boys High School NSW 11 100 0 0 100

AIIO 2014 Results

A total of 39 students participated in this event.

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Award
Gold
HUDA Ishraq James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 100 100 300 Gold
LI Ray James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 100 300 Gold
CHEN Michael Scotch College VIC 11 100 100 58 258 Gold
Silver
MAO Jerry Caulfield Grammar School VIC 8 100 100 40 240 Silver
CHIU Daaron James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 30 230 Silver
FISHER Oliver Normanhurst Boys High School NSW 12 100 100 30 230 Silver
MCDONNELL Declan Normanhurst Boys High School NSW 10 100 100 0 200 Silver
GOLDWASER Adrian Melbourne High School VIC 12 100 50 30 180 Silver
TANKIANG Austin North Sydney Boys High School NSW 12 100 50 30 180 Silver
Bronze
PHILLIPS Daniel Normanhurst Boys High School NSW 12 100 75 0 175 Bronze
STARK Matt Chatswood High School NSW 12 100 30 30 160 Bronze
HOEK Keeley Burgmann Anglican School ACT 11 50 50 30 130 Bronze
SCARLET Oliver Penrith High NSW 12 100 0 0 100 Bronze
FERNANDO Sahan North Sydney Boys High NSW 11 100 0 0 100 Bronze
OMELAENKO Greg North Sydney Boys High NSW 11 10 30 30 70 Bronze
TA Linh Auckland International College NZ 50 0 12 62 Bronze
KENNINGTON Tate James Hargest College NZ 50 0 12 62 Bronze

AIIO 2013 Results

A total of 35 students participated in this event.

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Award
Gold
CHEN Michael Scotch College VIC 10 100 100 100 300 Gold
FISHER Oliver Normanhurst Boys High School NSW 11 100 100 100 300 Gold
HUDA Ishraq James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 100 300 Gold
LAU Joshua James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 100 300 Gold
LAVER Nicholas Hunter Christian School NSW 12 100 100 100 300 Gold
LI Ray James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 100 100 300 Gold
SUN Tony Christ’s College, Christchurch NZ 12 100 100 100 300 Gold
PAYOR James The Kings School NSW 12 100 100 100 300 Gold
PHILLIPS Daniel Normanhurst Boys High School NSW 11 100 100 100 300 Gold
TANKIANG Austin North Sydney Boys High School NSW 11 100 100 100 300 Gold
Silver
CHIU Daaron James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 100 40 240 Silver
GOLDWASER Adrian Melbourne High School VIC 11 100 100 40 240 Silver
MAO Jerry Caulfield Grammar School VIC 7 100 100 40 240 Silver
Bronze
ANSELL Alan New Plymouth Boys High School NZ 12 100 100 20 220 Bronze
STARK Matt Chatswood High School NSW 11 60 100 20 180 Bronze
BARNETT Alastair Canberra Grammar School ACT 11 100 0 40 140 Bronze
DENG Bill Sydney Boys High School NSW 12 60 40 40 140 Bronze
TRAN Kevin St Peter’s College SA 12 100 40 0 140 Bronze

AIIO 2012 Results

A total of 38 students participated in this event.

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Award
Gold
CHEN Michael Scotch College VIC 9 100 100 100 300 Gold
LAU Joshua James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 100 100 300 Gold
LAVER Nicholas Hunter Christian School NSW 11 100 100 100 300 Gold
SUN Tony Christ’s College, Christchurch NZ 11 100 100 100 300 Gold
Silver
GOLDBACH Daniel Emanuel School NSW 12 100 100 40 240 Silver
LI Ray James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 100 40 240 Silver
WU Yujin Sydney Boys High School NSW 12 100 0 100 200 Silver
HUDA Ishraq James Ruse Agricultural High School NSW 9 65 100 0 165 Silver
GLASSON Logan Burnside High School NZ 12 100 40 20 160 Silver
MAO Jerry Caulfield Grammar School VIC 6 100 40 20 160 Silver
Bronze
ALDERMAN Luke Normanhurst Boys High School NSW 12 100 0 40 140 Bronze
GOLDWASER Adrian Melbourne High School VIC 10 100 0 20 120 Bronze
SHI Kevin James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 0 20 120 Bronze
SOMERVILLE Charlie Caulfield Grammar School VIC 12 100 0 20 120 Bronze
STARK Matt Chatswood High School NSW 10 100 0 20 120 Bronze
TANKIANG Austin North Sydney Boys High School NSW 10 100 0 20 120 Bronze
SHEN Darren North Sydney Boys High School NSW 12 65 0 40 105 Bronze
CHIU Daaron James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 0 0 100 Bronze
HUANG Leo James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 0 0 100 Bronze
LOW Gabriel Normanhurst Boys High School NSW 12 100 0 0 100 Bronze
MILES William Tumut High School NSW 10 100 0 0 100 Bronze
PHILLIPS Daniel Normanhurst Boys High School NSW 10 100 0 0 100 Bronze

AIIO 2011 Results

A total of 37 students participated in this event.

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Award
Gold
NEWEY Robert Cobar High School NSW 12 100 100 100 300 Gold
SUN Tony Christ’s College, Christchurch NZ 10 100 100 100 300 Gold
XU Dawson Scotch College VIC 12 100 100 100 300 Gold
Silver
MARTYNOV Evgeny James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 90 290 Silver
LAU Joshua James Ruse Agricultural High School NSW 10 58 100 100 258 Silver
van der WESTHUIZEN Niel Fraser Coast Anglican College QLD 12 52 100 90 242 Silver
GOLDBACH Daniel Emanuel College NSW 11 40 100 95 235 Silver
SOMERVILLE Charlie Caulfield Grammar School VIC 11 90 60 78 228 Silver
COURTNEY Eliot Como Secondary College WA 12 100 100 10 210 Silver
Bronze
SHEN Darren North Sydney Boys High School NSW 11 92 80 25 197 Bronze
GIRITHARAN Dinesh Scotch College VIC 11 85 80 25 190 Bronze
GLASSON Logan Burnside High School NZ 10 100 80 10 190 Bronze
LAVER Nicholas Hunter Christian School NSW 10 100 30 50 180 Bronze
ANDERSEN David Fraser Coast Anglican College QLD 12 30 80 40 150 Bronze
CHEN Michael Scotch College VIC 8 69 48 30 147 Bronze
HUANG Leo James Ruse Agricultural High School NSW 11 0 30 90 120 Bronze
MELCHERT Nicholas Hillcrest High School NZ 12 51 54 5 110 Bronze
SU Michael James Ruse Agricultural High School NSW 11 62 2 35 99 Bronze
UNG Vanessa Hornsby Girls High School NSW 11 38 18 35 91 Bronze

AIIO 2010 Results

A total of 33 students participated in this event.

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Award
Gold
BERRY Duncan Tasmanian Academy Hobart Campus TAS 12 100 100 100 300 Gold
HARRISON Luke Normanhurst Boys High School NSW 12 100 100 100 300 Gold
MARTYNOV Evgeny James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 100 100 300 Gold
McCLOSKEY Jamie Unlimited Paenga Tawhiti NZ 11 100 100 100 300 Gold
Silver
WONG Kenneth James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 35 235 Silver
LAVER Nicholas Hunter Christian School NSW 9 100 84 27 211 Silver
DRAKE-BROCKMAN Thomas Christ Church Grammar School WA 11 100 100 4 204 Silver
XU Dawson Scotch College VIC 11 100 0 100 200 Silver
SCOTT Ben De La Salle College VIC 12 7 100 65 172 Silver
Bronze
GLASSON Logan Burnside High School NZ 9 100 28 19 147 Bronze
GOLDBACH Daniel Emanuel College NSW 10 100 4 27 131 Bronze
COURTNEY Eliot Como Secondary College WA 11 100 4 11 115 Bronze
GIBSON Angus Canberra Grammar School ACT 12 7 100 2 109 Bronze
NEWEY Robert Cobar High School NSW 11 100 4 5 109 Bronze
van der WESTHUIZEN Niel Fraser Coast Anglican College QLD 11 100 4 5 109 Bronze
CHEN Albert Scotch College VIC 11 100 4 4 108 Bronze
GIRITHARAN Dinesh Scotch College VIC 10 90 12 6 108 Bronze

AIIO 2009 Results

A total of 20 students participated in this event.

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Award
Gold
MARTYNOV Evgeny James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 40 100 240 Gold
WONG Kenneth James Ruse Agricultural High School NSW 11 100 30 100 230 Gold
Silver
McCLOSKEY Jamie Unlimited School Christchurch NZ 10 100 0 100 200 Silver
BERGER Daniel Moriah College NSW 12 40 60 89 189 Silver
PFAHRINGER Boris Hamilton Boys High School NZ 12 38 20 100 158 Silver
WANG Joseph James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 30 8 138 Silver
Bronze
NIBALI Aiden Marcellin College VIC 11 27 30 54 111 Bronze
FAN Steven James Ruse Agricultural High School NSW 12 38 0 67 105 Bronze
TIAN David James Ruse Agricultural High School NSW 12 12 40 49 101 Bronze
WELSH Simon Scots College NZ 12 33 40 10 83 Bronze

AIIO 2008 Results

A total of 29 students participated in this event.

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Award
Gold
LACKO Jarrah James Ruse Agricultural High School NSW 12 100 100 100 300 Gold
MURRAY Jack De La Salle College Malvern VIC 12 100 100 100 300 Gold
Silver
SLATYER Harry Narrabundah College ACT 12 100 76 100 276 Silver
BERGER Daniel Moriah College NSW 11 90 79 100 269 Silver
CHAN Ronald Maclean’s College NZ 12 40 100 100 240 Silver
FLORES Edwin Burnside High School NZ 12 90 40 49 179 Silver
Bronze
SCARR Joseph Riccarton High School NZ 12 27 65 51 143 Bronze
AXTENS Daniel Willetton Senior High School WA 12 30 100 5 135 Bronze
WONG Kenneth James Ruse Agricultural High School NSW 10 100 25 10 135 Bronze
MAI Willie James Ruse Agricultural High School NSW 12 90 10 100 Bronze
WANG Joseph James Ruse Agricultural High School NSW 11 90 0 0 90 Bronze

AIIO 2007 Results

A total of 16 students participated in this event.

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Award
Gold
Christopher Chen Carey Baptist Grammar School VIC 12 100 100 100 300 Gold
Jack Murray De La Salle College Malvern VIC 11 100 100 80 280 Gold
Silver
Jarrah Lacko James Ruse Ag High School NSW 11 25 100 100 225 Silver
David Roberts Anglican Church Grammar School QLD 11 78 12 67 157 Silver
Bronze
Daniel Axtens Willetton Senior High School WA 11 100 32 15 147 Bronze
Alex Mathews Como Secondary College WA 12 100 32 7 139 Bronze
Angus McInnes De La Salle College Malvern VIC 12 100 19 7 126 Bronze
Daniel Visentin Mackillop Catholic College ACT 12 100 7 5 112 Bronze

AIIO 2006 Results

A total of 19 students participated in this event.

Name
School
Year
Q1
Q2
Q3
Total
Award
Gold
Christopher Chen Carey Baptist Grammar School VIC 12 100 15 97 212 Gold
Silver
Milton Lim James Ruse Ag High School NSW 12 81 50 0 131 Silver
Jarrah Lacko James Ruse Ag High School NSW 10 31 85 0 116 Silver
Andrés Sarnari St. Peter’s College SA 12 100 0 13 113 Silver
Bronze
Alan Alpert Brisbane Grammar School QLD 12 89 2 14 105 Bronze
Xi Chen James Ruse Ag High School NSW 10 36 55 11 102 Bronze
David Roberts Anglican Church Grammar Sch QLD 10 86 0 14 100 Bronze
Alex Mathews Como Secondary College WA 11 23 70 0 93 Bronze
Jack Murray De La Salle College Malvern VIC 10 3 4 76 83 Bronze
Daniel Skates Como Secondary College WA 12 58 4 10 72 Bronze