CAT Results

 

2017 CAT Results

Congratulations to all of the students who participated in CAT 2017! 64 students obtained perfect scores and their names can be found here.

Results from previous years

2016 CAT Results


Congratulations to all of the students who participated in CAT this year. Over 200 students worldwide achieved perfect scores and they are listed below. More than half of these students sat the online version of the paper.

Name School Year
Perfect Score
Upper Primary Division
Sophia Boyce Garran Primary School ACT 5
Amelia Gayl Beecroft Public School NSW 5
Isla Williams Graceville State School QLD 5
Jeff Zhang Garran Primary School ACT 5
Dilan Abeysinghe Beecroft Public School NSW 6
Raphael Eisner Moriah College NSW 6
Brandon Lam Arden Anglican School (Primary Campus) NSW 6
Chloe Lam Arden Anglican School (Primary Campus) NSW 6
William Moran St John’s Primary School VIC 6
Marcus Nguyen Sydney Grammar Edgecliff Prep NSW 6
Renaldy Arief Susanto Mathematics Education Clinic IND 6
Liam Tully St John’s Primary School VIC 6
Nathan Zhou Beecroft Public School NSW 6
Junior
Owen Ni Baulkham Hills High School NSW 7
Chen Zhao Baulkham Hills High School NSW 7
Kristanto Aaron Alvardo Mathematics Education Clinic IND 7
Xenia Fiorenza Anong Raffles Girls’ School (Secondary) SNG 7
Yuwana Aurelius Bryan Mathematics Education Clinic IND 7
Thomas Bailey Waimea Intermediate NZ 7 (NZ 8)
Stephen Burg Bowral High School NSW 7
Sunny Chick Chatswood High School NSW 7
Le Heng Chieu NUS High School of Math & Science SNG 7
Hannah Claridge Cammeraygal High School NSW 7
Christopher Cox Parkes High School NSW 7
Dylan Cukalac Penleigh and Essendon Grammar School VIC 7
David Mathematics Education Clinic IND 7
Eva Ge James Ruse Agricultural High School NSW 7
Zong Han Alexander Goo NUS High School of Math & Science SNG 7
Justin Adrian Halim Mathematics Education Clinic IND 7
Duncan Hamilton Heaton Normal Intermediate School NZ 7 (NZ 8)
Rick Han Bucklands Beach Intermediate School NZ 7 (NZ 8)
Yang Ong Hao Hwa Chong Institution SNG 7
Corey Hogan The University High School VIC 7
Thomas Hosking St Peter’s College Senior School SA 7
Alfianda Muhammad Isa Mathematics Education Clinic IND 7
Choo Jun An Jerry Hwa Chong Institution SNG 7
Tan Yu Ren Jervis NUS High School of Math & Science SNG 7
Elisha Khannah Abbotsleigh NSW 7
Michihiko Killalea James Ruse Agricultural High School NSW 7
Jun Hao Ryan Koh NUS High School of Math & Science SNG 7
Rhys Larkin Turramurra High School NSW 7
Claire Li Bucklands Beach Intermediate School NZ 7 (NZ 8)
Rick Yue Li Cammeraygal High School NSW 7
Edison Liang Smart Dragon Coaching Centre NSW 7
Brenden Lim Hwa Chong Institution SNG 7
Han Lin James Ruse Agricultural High School NSW 7
Jason Liu James Ruse Agricultural High School NSW 7
Anthony Miao The University High School VIC 7
William More Belmont High School VIC 7
Russell Ng NUS High School of Math & Science SNG 7
Edward Pandji Mathematics Education Clinic IND 7
Jake Pook Mount Scopus Memorial College VIC 7
Franklin Qian The University High School VIC 7
Ren Ren Telopea Park School ACT 7
Tishan Ritigahapola North Sydney Boys High School NSW 7
Samuel Mathematics Education Clinic IND 7
Declan Taylor Taroona High School TAS 7
Michael Thomson Koonung Secondary College VIC 7
Haibing Wang James Ruse Agricultural High School NSW 7
Yu Wenhao Hwa Chong Institution SNG 7
Matt Wong South Sydney High School NSW 7
Koby Wood Ormiston College QLD 7
Kong Khoo Wui Hwa Chong Institution SNG 7
Yuan Tedros Neo Yao NUS High School of Math & Science SNG 7
Jun Hung Yen NUS High School of Math & Science SNG 7
Ben Auer The University High School VIC 8
Declan Barrett Christ Church Grammar School WA 8
Bruce Bian Westlake Boys High School NZ 8 (NZ 9)
Oliver Bixley Otago Boys High School NZ 8 (NZ 9)
Calvin Blair Trinity Grammar School VIC 8
Yu Bohan NUS High School of Math & Science SNG 8
Joe Bryant Wesley College VIC 8
Emi Callaway Lyneham High School ACT 8
Selwyn Chang Trinity Grammar School NSW 8
Bethel Chiew Epsom Girls Grammar School NZ 8 (NZ 9)
Jonathan Chivers Willetton Senior High School WA 8
Finn Claridge Cammeraygal High School NSW 8
Hannah Clarke Penleigh and Essendon Grammar School VIC 8
Jackson Constantine Mandurah Catholic College WA 8
Hayden Curtis Trinity Grammar School NSW 8
Justin Fagg Mossman State High School QLD 8
Alex Fan Scotch College VIC 8
Ty Forsyth Scotch College VIC 8
Alexander Gay Rose Bay Secondary College NSW 8
Rebecca Geary Penleigh and Essendon Grammar School VIC 8
Deidre Godin Willetton Senior High School WA 8
Joseph Grace Burnside High School NZ 8 (NZ 9)
Josh Green Christ Church Grammar School WA 8
Felix Greenhill John Curtin College of the Arts WA 8
Tom Hack Westlake Boys High School NZ 8 (NZ 9)
Hannah Hauenschild Kenmore State High School QLD 8
Grace He Methodist Ladies’ College VIC 8
Jade Hsu Cherrybrook Technology High NSW 8
Harrison Hu James Ruse Agricultural High School NSW 8
Claire Huang Radford College ACT 8
Thomas James Burnside High School NZ 8 (NZ 9)
Djimon Jayasundera Christ Church Grammar School WA 8
Hugh Jordan St Ives High School NSW 8
Joon Kang Westlake Boys High School NZ 8 (NZ 9)
Anagha Kanive-Hariharan James Ruse Agricultural High School NSW 8
Andrew Kerr Radford College ACT 8
Rowan Kilpatrick The University High School VIC 8
Sophia Koller Cherrybrook Technology High NSW 8
Kiat Lim Kong Hwa Chong Institution SNG 8
Mees Korsen International School of Western Australia WA 8
Nicole Lee Raffles Girls’ School (Secondary) SNG 8
Olivia Lee Abbotsleigh NSW 8
Richard Lee St John’s Anglican College QLD 8
Samuel Lee Westlake Boys High School NZ 8 (NZ 9)
Wes Lee NUS High School of Math & Science SNG 8
Sean Kar Weng Leong NUS High School of Math & Science SNG 8
Akina Li Pymble Ladies’ College NSW 8
Hanyuan Li North Sydney Boys High School NSW 8
Stanley Li Lyneham High School ACT 8
Andrew Lim Trinity Grammar School VIC 8
Cai Ying Lim Raffles Girls’ School (Secondary) SNG 8
Michael Lin Trinity Grammar School NSW 8
Grant Liu Westlake Boys High School NZ 8 (NZ 9)
Spencer Llewellyn Caringbah High School NSW 8
Oscar Lomoro Penleigh and Essendon Grammar School VIC 8
Amanda Lu Presbyterian Ladies’ College Sydney NSW 8
Jason Lu Christ Church Grammar School WA 8
Katie Mackey Northcote High School VIC 8
Tynan Matthews Parkes High School NSW 8
Jack Mentink Churchlands Senior High School WA 8
Yuxin Miao Penleigh and Essendon Grammar School VIC 8
Garillo Malcolm Nixon Strathmore Secondary College VIC 8
Joaquin Ochoa Penleigh and Essendon Grammar School VIC 8
Alistair Parkinson Christ Church Grammar School WA 8
Jordan Peters Burnside High School NZ 8 (NZ 9)
Joshua Poon Scotch College VIC 8
Ashley Porter Christ Church Grammar School WA 8
Ethan Powell Winmalee High School NSW 8
Miguel Reyes School of Science and Technology SNG 8
Marty Schwarz Mount Scopus Memorial College VIC 8
Luke Sheppard Trinity Grammar School NSW 8
Wednesday Shiel Presbyterian Ladies’ College VIC 8
Janelle Shum Epsom Girls Grammar School NZ 8 (NZ 9)
Rowena Si Abbotsleigh NSW 8
Aubrey Sima Westlake Boys High School NZ 8 (NZ 9)
Shrey Singhal St Peter’s College Senior School SA 8
Eleanor Slade St Margaret’s School VIC 8
Ewan Sloan The Hutchins School TAS 8
Seamus Staite The University High School VIC 8
Victoria Sun Epsom Girls Grammar School NZ 8 (NZ 9)
Hunter Tambimuttu Caringbah High School NSW 8
Yueh Yang Vince Tan NUS High School of Math & Science SNG 8
Alexander Thomas Christian Brothers College SA 8
Caitlin Tully Caringbah High School NSW 8
Kshipra Vaidya Presbyterian Ladies’ College VIC 8
Julianne Fay Wahyudi SMP Bintang Mulia Bandung IND 8
Ryan Wang Telopea Park School ACT 8
Jacob Weston-Davis Radford College ACT 8
Connor White Mossman State High School QLD 8
Elita Wu Melbourne Girls Grammar School Merton Hall VIC 8
Thomas Wu The Armidale School NSW 8
Leo Xu All Saints Anglican Middle School QLD 8
Jiajun Yang Sefton High School NSW 8
Harry Ying NUS High School of Math & Science SNG 8
Samuel Yoo Westlake Boys High School NZ 8 (NZ 9)
Jieyi Yu Telopea Park School ACT 8
Andrew Zhou All Saints Anglican Middle School QLD 8
Daniel Zhou The University High School VIC 8
Intermediate
Eric Chang James Ruse Agricultural High School NSW 9
Ben Davison-Petch Christ Church Grammar School WA 9
Benjamin Golotta Dromana Secondary College VIC 9
Amitoj Grewal Hornsby Girls’ High School NSW 9
Jemma Henneveld Samuel Marsden Collegiate School NZ 9 (NZ 10)
Nicholas Hoang Smith’s Hill High School NSW 9
Benjamin Kabillo Wesley College VIC 9
Dorian Le Penleigh and Essendon Grammar School VIC 9
Zefeng Li Camberwell Grammar School VIC 9
Nestor Prohm Smith’s Hill High School NSW 9
Marcus Rees Taroona High School TAS 9
Angus Ritossa St Peter’s College Senior School SA 9
Robin Shen Paraparaumu College NZ 9 (NZ 10)
Aryan Someshwar James Ruse Agricultural High School NSW 9
Joshua Tan NUS High School of Math & Science SNG 9
James Turner Smith’s Hill High School NSW 9
Hayley Yu Hornsby Girls’ High School NSW 9
Ryo Chandra Putra Armanda Mathematics Education Clinic IND 10
Ryu Callaway Lyneham High School ACT 10
Qianfan Chen Rise Education CHN 10
Daniel Cheng NUS High School of Math & Science SNG 10
Christopher Chivers Willetton Senior High School WA 10
Oscar Colosimo Luther College VIC 10
Enoch Fan Melbourne Grammar School VIC 10
Joshua Fromberg Melbourne Grammar School VIC 10
Jack Gibney Penleigh and Essendon Grammar School VIC 10
Daniel Gu Brighton Grammar School VIC 10
Matthew Hamdorf Christ Church Grammar School WA 10
William Hu Christ Church Grammar School WA 10
Jia Min   Khoo Raffles Girls’ School (Secondary) SNG 10
Caitlin Knight Duncraig Senior High School WA 10
Jessica Lang Lowther Hall Anglican Grammar School VIC 10
Stella Le Penleigh and Essendon Grammar School VIC 10
William Li Barker College NSW 10
Phillip Munro-Laylim Caringbah High School NSW 10
Parashar Patel James Ruse Agricultural High School NSW 10
Vicknesh Ravikumar Sydney Boys High School NSW 10
Netanya Robinson Lyneham High School ACT 10
Aiden Rose Christ Church Grammar School WA 10
Andrew Shen Melbourne Grammar School VIC 10
Nathan Sheng Sydney Boys High School NSW 10
Justin Shi Melbourne Grammar School VIC 10
Daisy Shnier Wesley College VIC 10
Arthur Maximilian Tanjaya National High Jakarta School IND 10
Oliver Terry Christ Church Grammar School WA 10
Andrew Tran The University High School VIC 10
Tim Wang Sydney Boys High School NSW 10
Isaiah Wibowo Sydney Boys High School NSW 10
Lilly Zhang Newlands College NZ 10 (NZ 11)
Nick Zhang Duncraig Senior High School WA 10
Jovial Zheng Caringbah High School NSW 10
Ze Yuan Zhou Rise Education CHN 10
Senior
Joshua Dorfan Leibler Yavneh College VIC 12
Yujie He Queensland Academy for Science, Mathematics & Technology QLD 12
Sunny Wang Macleans College NZ 12 (NZ 13)
William Wang Ivy+ Education NZ 12 (NZ 13)

 

2015 CAT Results

The following table shows the scores for the students who obtained Perfect Scores and/or High Distinctions. For further results, please contact your school.
An asterisk (*) denotes a perfect score.

Name
School
Region
Year
Score
High Distinction
Upper Primary Division
LOCKHART Jack Sydney Grammar Edgecliff Prep NSW 5 34
BURG Stephen St Thomas Aquinas Primary School NSW 5 32
LAM Brandon Arden Anglican School (Primary Campus) NSW 5 29
MUHAMMAD ARIF WIBISONO Mathematics Education Clinic IND 5 29
SILINS Marc Arden Anglican School (Primary Campus) NSW 5 29
CHEN Xiaoyu Oberthur Primary School WA 5 28
LEE Max Sydney Grammar Edgecliff Prep NSW 5 28
STANVE AVRILIUM WIDJAJA Mathematics Education Clinic IND 6 36*
TANG Hadyn Trinity Grammar School VIC 6 36*
ARMSTRONG Laurence Trinity Grammar School VIC 6 34
COIERA Lucca Sydney Grammar Edgecliff Prep NSW 6 32
KERTESZ Samuel Sydney Grammar Edgecliff Prep NSW 6 32
MA Max Sydney Grammar Prep School NSW 6 31
UNDERWOOD Chas Rosalie Primary School WA 6 31
Junior Division
MUHAMMAD SURYA SIDDIQ Mathematics Education Clinic IND 7 36*
WESTON-DAVIS Jacob Radford College ACT 7 36*
YONG JIE Yeoh Hwa Chong Institution SNG 7 36*
ARTHUR KE YANSHENG Hwa Chong Institution SNG 7 34
HAUCK Tom All Saints Anglican Middle School QLD 7 34
LOH Timothy Hwa Chong Institution SNG 7 34
LORD Ella Taroona High School TAS 7 34
TAN CHENG YAT NUS High School of Math & Science SNG 7 33
TYL Julian Chatswood High School NSW 7 33
GYGER Sophia Methodist Ladies’ College VIC 7 32
HONG Lin Shang Raffles Girls’ School (Secondary) SNG 7 32
HUTCHINSON Taj Canberra Grammar School ACT 7 32
LI Shi Tan Hwa Chong Institution SNG 7 32
LIM Kong Kiat Hwa Chong Institution SNG 7 32
MIAO Yuxin Penleigh and Essendon Grammar School VIC 7 32
POLETTI Tom Northcote High School VIC 7 32
LEUNG Jason James Ruse Agricultural High School NSW 7 31
LIN ZHAN LI Benson Hwa Chong Institution SNG 7 31
SCHWARZ Marty Mount Scopus Memorial College Secondary School VIC 7 31
BAI Angeni Presbyterian Ladies’ College Sydney NSW 8 36*
DANIELL Benjamin Canberra Grammar School ACT 8 36*
FOO Shi Hong Hwa Chong Institution SNG 8 36*
LOO Yi He Scott Hwa Chong Institution SNG 8 36*
LYONS Matthew Northcote High School VIC 8 36*
PROHM Nestor Smith’s Hill High School NSW 8 36*
RITOSSA Angus St Peter’s College Senior School SA 8 36*
SHEN Katrina James Ruse Agricultural High School NSW 8 36*
SHI CHENG Edison Hwa Chong Institution SNG 8 36*
YUAN Ziqi Lyneham High School ACT 8 36*
YUE LIN Li NUS High School of Math & Science SNG 8 36*
ZAYNE Siew NUS High School of Math & Science SNG 8 36*
ZHU Geoffrey Telopea Park School ACT 8 36*
BAKKER Rex Christ Church Grammar School WA 8 34
DAVISON-PETCH Ben Christ Church Grammar School WA 8 34
GABBEDY George Canberra Grammar School ACT 8 34
LOH Zhi Qin Hwa Chong Institution SNG 8 34
LOW EN XIANG Xavier NUS High School of Math & Science SNG 8 34
LUO Lingke Hwa Chong Institution SNG 8 34
NG Yu Peng Hwa Chong Institution SNG 8 34
YAPP WEI RONG Andrew NUS High School of Math & Science SNG 8 34
ALFIAN EDGAR TJANDRA Mathematics Education Clinic IND 8 33
REES Marcus Taroona High School TAS 8 33
SHEN Robin Paraparaumu College NZ 8 33
SUN Victor Perth Modern School WA 8 33
Intermediate Division
CHIVERS Christopher Willetton Senior High School WA 9 36*
LIM Yun Wei Shermane NUS High School of Math & Science SNG 9 36*
LIU Jack Brighton Grammar School VIC 9 36*
HU William Christ Church Grammar School WA 9 34
LIM WEE SOONG Daniel NUS High School of Math & Science SNG 9 34
GRIME Laura St Ives High School NSW 9 33
HE Yu National Junior College SNG 9 33
LAU David North Sydney Boys High School NSW 9 33
SMITH Jacob All Saints’ College WA 9 33
TERRY Oliver Christ Church Grammar School WA 9 33
TEW Anthony Pembroke School SA 9 33
JEFFREE Jemma Indooroopilly State High School QLD 9 32
STACK Mark Taroona High School TAS 9 32
STOCKS Ryan Radford College ACT 9 32
SONG ZHU OWEN Leong NUS High School of Math & Science SNG 9 31
CALLAWAY Ryu Lyneham High School ACT 9 30
CHENG Daniel NUS High School of Math & Science SNG 9 30
LEE Andrew Willetton Senior High School WA 9 30
PHILLIPS James Canberra Grammar School ACT 9 30
SIMA Stone Radford College ACT 9 30
NI Tianzhen National Junior College SNG 10 36*
YANG HONGRUI Dunman High School SNG 10 36*
YOUNG David Barker College NSW 10 36*
LIU Steven James Ruse Agricultural High School NSW 10 34
VITIELLO Michael Penleigh and Essendon Grammar School VIC 10 34
CHEAH Matthew Penleigh and Essendon Grammar School VIC 10 33
HUNT Aidan Chatswood High School NSW 10 33
ASHURST Maxwell Lyneham High School ACT 10 32
GWATKIN Oliver Lincoln High School NZ 10 32
YAN Dallas Sydney Boys High School NSW 10 32
YEUNG Leon Penleigh and Essendon Grammar School VIC 10 32
HONGSHENG Xie Rise Education CHN 10 31
LI Tony Sydney Boys High School NSW 10 31
SHIVA Kieran Sydney Boys High School NSW 10 31
TIAN John Sydney Boys High School NSW 10 31
Senior Division
HEPPENSTALL Zak Portland Secondary College VIC 11 36*
REED Nathan The Knox School VIC 11 33
YING Dennis James Ruse Agricultural High School NSW 11 33
AMOS Caleb Calvin Christian School TAS 11 31
KHOO Jonathan Mt Roskill Grammar School NZ 11 31
NICHOLAS STEVEN Mathematics Education Clinic IND 11 31
WU Bob The Canberra College ACT 11 31
XU HONGTING Dunman High School SNG 11 31
YU Boyang Rise Education CHN 11 31
SONG Yang James Ruse Agricultural High School NSW 12 34
SUI DONGCHEN Dunman High School SNG 12 33
TANG JIACHENG Dunman High School SNG 12 32